Eğer yeni nesil bir bluetooth kulaklık alacaksanız muhtemelen ürünün sloganında ” Bluetooth 5.0 ” ibaresini görmüştürsünüz.

Tabi iyi güzel fakat herkesin telefonu Bluetooth 5.0 destekli değil sizde hemen bunu merak edip Bluetooth 5.0 destekli telefonlar yazıp kendi telefonunuzun ne yazıkki Bluetooth 5.0 desteği olmadığını öğrenmiş olabilirsiniz.

O andan sonra birçok insan gibi sizde büyük ihtimalle Bluetooth 4.2 telefonda Bluetooth 5.o çalışırmı ? yada Bluetooth 4.2 ile Bluetooth 5.0 arasındaki farklar neler diye arattınız.

Göz Atın; 150 TL Altı En İyi 5 Kulak İçi ve Kulak Üstü Bluetooth Kulaklık Önerisi

Bluetooth 4.0, 4.1 ve 4.2 Cihazlarda Bluetooth 5.0 Bir Kulaklık Çalışırmı ?

Evet çalışır nasıl çalışır diye merak ederseniz de size şöyle bahsedeyim Bluetooth 4.2 olan cihazınız Bluetooth 5.0 olan bi kulaklığa bağlandığı zaman o kulaklığı otomatik olarak 4.2 sürümüne alır ve o şekilde sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kulaklık kendisini 4.2 sürümüne göre ayarlıyacağı için çekim mesafesi vs gibi şeyler de eski sürüme göre ayarlanacaktır.

Bluetooth 4.2 vs 5.0 – Bluetooth 5.0 ile 4 Sürümleri Hakkında En Çok Sorulanlar ?

Bu da bu konuda da Bluetooth 4.2 ses gecikmesi yaparmı ?  yada Bluetooth 4.2 kısa mesafede bağlantı koparmı ? gibi sorular özellikle en son çok sorulan sorulardan oldu.

 • Bluetooth 4.2 ile 5.0 kulaklığa bağlanınca kopmalar yaşanırmı ?

Bağlantı kopmaları çok sık olmasa da nadir olarak sesin bi gidip gelmesi gibi durumlar yaşanabilir ben Bluetooth 5.0 bir telefonda kullandığım akıllı saat ve kulaklığımı 4.2 bir telefonda da kullandım 5.0 olan telefonum şarjda iken evin her yerinden sorunsuz çalışan akıllı saatimi 4.2 telefona geçince evin bazı noktalarında koptuğunu farkettim.

Göz Atın ; Haylou Hangi Ülkenin Markasıdır ? Nerede Kurulmuştur? Haylou Markası Hakkında Merak Edilen Her Şey

Bu zaten olması gereken bişe Bluetooth 4.2 ile 5.0 arasında önemli farklar var onlarada değineceğiz.

 • Bluetooth 4.2 bi telefonda 5.0 kulaklık kullansam ses de gecikme olurmu ?

Evet çok aşırı fazla bi gecikme olmasada 4.2 ile 5.0 arasında az da olsa gecikmeler ve kalite bozuklukları olabilir.

Bluetooth 4.2 ile Bluetooth 5.0 Arasındaki Farklar Nelerdir ?

1. Düşük güç tüketimi geliştirildi

Bluetooth 5.0 eski nesil Bluetooth kulaklıklara göre daha az güç tüketme özelliği kazandı. Özellikle yeni nesil Bluetooth kulaklıklar hayatımıza bu kadar girmişken şarj konusunda uzun dayanması sebebiyle 5.0 çok daha avantajlı.

2 .Eski Bluetooth sürümüyle uyumlu

Yukarıda bundan bahsetmiştik zaten Bluetooth 5.0 kendisinden önceki tüm sürümler ile sorunsuz bi şekilde çalışabilir.

3. İletim verimliliği 2 kat arttı

Bi önceki Bluetooth sürümüne göre tam 2 kat verimlilik arttırıldı Bluetooth 4.2 maksimum 1 Mbps iletişim hızına sahipken, Bluetooth 5.0 maksimum 2 Mbps iletişim hızına çıkarıldı.

4. İletim mesafesi 4 kat artırıldı

Bluetooth 4.2’ye göre tam 4 kat daha fazla çekim mesafesi arttırıldı bu durumuda yukarı da kendi yaşadığım örnekle belirtmiştim zaten. Bluetooth 4.2 destekli telefona sahipseniz özellikle akıllı saat kullanırken bu sıkıntı olabiliyor.

Eğer Bluetooth ile alakalı olan aklınıza takılan yazıda bulamadığınız sorular olursa yorum bölümünden sorarsanız yardımcı olmaya çalışacağım.

Göz Atın; İhtiyaca Göre En Doğru Kulaklık Seçimi Nasıl Yapılır ?

About Author

Enes Arslan

Teknoloji Hakkında İçerik Üreterek Daha Fazla İnsana Ulaşmayı Hedefleyerek Teknollogs.com'u Kurdum.

5 Comments

  Ben huwai p smart 4.2 surum kullanıyorum fakat bluetooth kulaklık 5.0 surum oldugu ıçin eslestrme yapıyorum eslestrliyor dıyor o sekılde kalıyor nasıl bır yol izlemem lazım

   Sorunun ondan kaynaklanmıyordur başka bir problem vardır büyük ihtimalle

  Merhaba, geçen gün Lenovo 7M Tablet aldım. Bluetooth 4.2 özelliğine sahip. Bu tableti ben dans derslerimde bluetooth hoparlöre bağlayıp müziklerini kullanıyorum. Ancak dersler esnasında ara ara bağlantısı kesiliyor ve kısa süre içinde kendiliğinden tekrar bağlanıyor. Bu sorunun kaynağını internette araştırıyorum. Acaba neden ara ara kesintiler oluyor. Beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

  Samsun edge 7 telefonum var ama samsung buds pro almak istiyorum. Konusma kalitesi cok duser mi acaba

   Farkedilebilir bir düşüş olmaz.

Bir Cevap Yazın