Yazıya başlamadan şunu belirtiyim birçok sayfa gibi size internetten ayda 10 bin TL kazan vs gibi hayal satmak yerine bizzat kendi alanım olan ve gerçekten para kazandığım kendimden çok çok daha fazla kazananları da gördüğüm yaklaşık 4 yıllık alım satım tecrübemi sizlere aktaracağım. Gerçekten Letgodan Para Kazanabilirmisiniz bu yazımızın sonunda bu kararı siz vereceksiniz.

Birde çok sorulardan biri olan Letgo para kesiyormu ? Letgo para alıyormu ? veya Sahibinden paralı mı ? gibi sorular soranlar oluyor hayır Letgo ve Sahibinden satış üzerinden herhangi bir komsiyon almıyor sadece ürününüz öne çıksın isterseniz veya Sahibinden Get ilan verirseniz para kesiyor onun haricinde herhangi bir ücret veya kısıtlama yok.

Sahibinden Get ilan nedir güvenli midir bilmeyenler buraya tıklayarak detaylı olarak anlattığım yazımı okuyabilirler.

Bu terübelerim doğrultusunda ben bu işi yaparım diyenler için güzel bir rehber olacağını düşündüğüm yazıma daha da fazla uzatmadan geçiş yapalım.

İnternetten Para Kazanmak ?

Aslında bizim bu olayımıza tam internetten para kazanılmak denilmese de bi nevi yarım e-ticaret diyebiliriz. Ürünü internetten pazarlıyıp yüz yüze ödemeyi alacağız ( bazı istisnalar hariç oralara geleceğiz )

Peki Nereden Başlayacağız ?

Öncelikle size tavsiyem kendinize gerçekten çok iyi anladığınız ve alım satımı yani ikinci el piyasası iyi olan bi kategori seçmeniz. Bu seçeceğiniz kategorinin otomobil, gayrimenkul gibi şeyler olmaması şart çünkü ilk başlarda ufak tefek şeyler alıp satacağız ki hem ürün elimizde kalırsa zarar etmemek için hemde tecrübe kazanmak için.

Bu letgo üzerinden telefon alıp satmak olabilir bilgisayar alıp satmak olabilir yeter ki iyi anladığınız bir alan olsun. Zaten bir süre sonra kazandıkça daha da fazla ürün alıp satarak ayda binlerce lira kazanma seviyelerine de geleceğiz.

Ben kendi alanım da olan teknoloji ( elektronik ) üzerinde devam edeceğim anlatımıma siz isterseniz giyim, aksesuar ve el emeği vs gibi ürünlerden de devam edebilirsiniz. Yeter ki çok iyi anladığınız bir alan olsun.

Teknoloji alanı aslında neredeyse çoğu alan arasında en çok bilgi ve tecrübe gerektiren alan çünkü satmadan önce alacağınız üründe bir sorun olabilir veya aldığınız zaman satarken sorun çıkabilir bunun için bu alandan çok iyi anlamanız ve ürünü alırken de aldıktan sonra da oluşabilecek sorunlara çözüm bulmanız şart.

Teknolojiyi Seviyorum Ama Donanımsal Olarak Anlamıyorum

Bu konuda illa bu işi yapıcam bu alandan ilerlemek istiyorum diyorsanız bi telefoncu ile anlaşmanızı öneririm siz elektronik bir ürünü almadan önce ona gidip kontrol ettireceksiniz belli bir ücret karşılığında ürün orjinal mi değişeni varmı almalımısınız yoksa fiyatta mı düşmeleri lazım yada hiç girmemelimisiniz o ürüne size söyleyebilicek bir telefoncu bulmanız lazım bu işi öğrenene kadar bir nevi oto ekspertiz gibi.

İpucu : Eğer alacağınız ürün bir telefon laptop tablet gibi birşey ise özellikle telefon ise ürünü almaya gitmeden önce Google üzerinden ürünün kronik sorunlarını aratmanızı öneririm.

Örnek olarak LG G6 model telefon alıcaksınız Google’a LG G6 Kronik Sorunlar yazarsanız LG’lerin çoğunda olan Ghost Screen hayalet ekran hatası ( beyaz ekranda iz kalması ) çıkacak karşınıza sizde ürünü almaya gidince beyaz bi sayfa açıp bunu kontrol edeceksiniz veya adam biliyor ve gizlemek istiyor olabilir siyah tema açmış olabilir ( daha önce başıma geldi ) siz ürünü almadan bunu kontrol edip büyük bi zarardan kendinizi kurtarmış olacaksınız.

Her Şey Tamam Peki Nereden Başlayacağız ?

Herşey hazır bir adet Letgo ve Sahibinden hesabı açtınız herşey tamam ilk ürününüzü satışa koyarak kazanmaya başlayabilirsiniz. Bu noktada size tavsiyem eğer evde varsa kullanmadığınız bir elektronik ürünün her açıdan düzgün ve net bir şekilde güzel bir fotoğrafını çekmeniz . Unutmayın ki ürünü sattıran şey fotoğraftır. Pahalı olduğu halde sırf çok kaliteli bir fotoğraf ile satışa koyduğum ürünü çok rahat sattığımı bilirim.

Ben burda evde satabilecek birşey bulamadığını varsayıyorum Letgo veya Sahibinden uygulamasını açarak bildiğiniz anladığınız satabiliceğiniz bir ürün varmı bakıyorsunuz.

Ben örnek olarak piyasa ederi ortalama 500 ila 600 TL arası olan bir Apple İpad Mini‘yi güzel bir pazarlık ile 400 TL‘ye almaya gittiğinizi varsayıyorum kontrol edip herşeyine baktıktan sonra ürünü aldınız. Daha sonra eve geldiniz herşeyini kontrol ettiniz bir sorun yok herşeyi tamam şimdi sıra fotoğraf çekiminde.

Peki Nasıl Fotoğraf Çekeceğiz ?

Benim burda kesinlikle önerim imkan varsa yeşil ağaç bahçe vs gibi canlı göz alıcı bir arka fonun önüne ürünü koyup gün ışığı altında çekmeniz çünkü alıcı ürünler arasında gezerken sizin bir sürü ürün arasından sizin ürünü görmesi ve adeta gözüne batması şart eğer dışarı çekebiliceğim bir ortamım yok diyorsanız veya evde çekebilirim sadece diyorsanız size kesinlike önerim bir ışık kullanarak beyaz veya sade bir arka fonda çekmeniz.

Ürünün her yerini ayrıntılı bir şekilde çektiniz ki bunu mutlaka yapın en ince çiziğini dahi söyleyin ki alıcı almaya geldiğinde boşa geri dönmesin sizde zaman kaybetmeyin ve eğer isterseniz ürün fotoğrafları üzerinde daha canlı albenili göstermek için renk oynaması yapabilirsiniz karanlık çıkmış resmi aydınlatma veya netleştirme doygunluk arttırma vs gibi.

Burda da size önereceğim uygulama kesinlikle mobil platformda üstüne tanımadığım Picsart‘dır.

Eğer Picsart nasıl kullanılır bilmiyorsanız buraya tıklayarak Picsart nasıl kullanılır uygulama hakkında pratik bilgiler verdiğim yazımı da okumanızı öneririm.

Ürün bulduk fotoğraflarını çektik gerekli düzenlemeleri yaptık peki sırada ne var ?

Ürün Açıklaması

Evet buda gerçekten önemli kısımlardan birisi ürünü tamamen açıklayan alıcı açıklamayı okuduğu zaman hem sıkılmadan gereksiz uzatmalara girmeden okuması lazım hemde okuyup bitirdiği anda size soracak birşeyi kalmaması lazım o yüzden herşeyi açıklayın ki boş soru soranlarla uğraşarak vakit kaybetmeyin.

Şimdi şöle bi bakalım ürün bulduk / aldık fotoğraflarını çektik ve ürünün tam detaylı açıklamasını yazdık. Şimdi sırada bu ürünü Letgo ve Sahibinden‘e koymamız lazım.

Burda şöle bi not eklemek istiyorum ürünü Sahibinden‘e de koyarsanız şehir dışından ciddi alıcı bulma ihtimaliniz çok yüksek bu yüzden Sahibinden şart.

Peki Fiyat ve Kar Payı Ne Olucak ?

Evet şimdi geldik asıl kısma verdiğim örnek üzerinden tekrardan fiyat örneğini de vereyim 400 TL‘ye almış olduğumuz sorunsuz piyasası 500 600 TL civarında olan İpad Mini’yi 600 TL’ye satışa koyuyoruz. Pazarlık payı elbette vereceğiz ki alıcı indirim yaptırdığını hissederek satın alsın. Benim burda önerim kendinize 100 150 tl kaar payı koyarak ürünü satmanız.

Yani 500 550 TL gibi bir fiyata satmanız ki ürünü 1 2 günde alıp 2 3 günde sattığınızı ortalama en fazla 1 hafta da sıfırdan kendi işinizi kurduğunuzu ve kendi işinizden 1 haftada ilk paranızı kazandığınızı düşünürsek bu gayet iyi bir rakam.

Ürünü evinde olan evindeki ürünü satışa koydu olmayan da araştırdı satmak için uygun fiyata aldı. Ürünün detaylı kontrolleri yapıldı fotoğrafları çekildi eksiği gidiği herşeyi detaylı bir şekilde açıklaması da yazıldı ve ürün satışa koyuldu. Herşey Tamam !

Peki sırada ne var ?

Şimdi yeni bir ürün alabilicek bütçesi olanlar yeni ürün arasın uygun fiyatlı satabilicekleri yeni şeyler bulsunlar olmayanlar da aynısını yapsın ki elimizdeki ürünü satınca hazırdaki ürünü alalım veya elimizdeki ürün ile takas soralım örnek bi üst model ipad mini buldunuz satıcının paraya ihtiyacı var ipadini de satmak istemiyor işte burda o satıcıya bi alt model ile takas teklif ederek üste bir miktar vererek sizin için kar olacak bi miktara anlaşırsanız takas da yapabilirsiniz.

Satana kadar da elinizdeki cihazı kullanın buda sizin için bi artı olucak bir sürü farklı farklı cihazlar kullanıcaksınız bu işin en güzel artılarından biri bana kalırsa.

Ürüne Müşteri Çıktı ?

Ürüne eğer letgodan müşteri geldi ise ikiniz içinde uygun olucak kalabalık toplu alanlarda buluşup satış işlemini gerçekleştirmenizi ve mutlaka satıcının numarasını almanızı öneririm.

Ürüne Şehir Dışından Müşteri Çıktı ?

Eğer ürününüze şehir dışından müşteri çıktı ise benim her zaman bu konuda izlediğim tek bi tavır vardır “ Önce Para Sonra Ürün ” ne kadar güvenilir ( Get ve Gittigidiyor gibi ) sistemler olsa bile ben parayı elime almadan satış yapmama taraftarıyım.

Sahibinden GeT Dolandırıcılığı ve GeT Alışverişin Risklerini Anlattığım Yazımı Buraya Tıklayarak Mutlaka Okumanızı Öneririm

Emin olun eğer Whatsapp üzerinden güzel ve ikna edici bir şekilde konuşur alıcı için gerekli güvenceleri verirseniz parayı yatırıp sizden ürün alan bir çok insan olacaktır. Ben bu şekilde sayısız ürün sattım hele ki son zamanlarda tamamen bu şekilde çalışıyorum diyebilirim.

Tabi Letgoda profilinize yorumlar gelmeye başlayınca sattığınız ürünler öne çıkmaya başlayınca satıldı kısmında bir sürü ürün olunca hele ki profilinizde birden fazla kaliteli ürün varsa bu alıcı için kesinlikle güven ve profosyenellik algısı oluşturacaktır.

Bu şekilde de sizden ürün alan başka zaman bidaha alışveriş yapacaktır yakınına bişe lazım olduğu zaman size sorup sizden ürün alacaktır sadece eski müşterileri ve onların tanıdıklarına ürünler satarak bu işten binlerce lira kazanan tanıdıklarım var.

Benimde eski müşterilerime tekrardan ürün sattığım hatta aldığım ürünü tekrardan aynı kişiye kar payımı koyarak sattığım olmuştur.

Zaten bu işten kazandıkça sermayeniz arttıkça profilinizde bir sürü ürün olucak günde birden fazla satış yaptığınız dahi olucak.

Size sadece şöle demek istiyorum pes etmeyin inatçı olun işin riskleri var fakat gerçekten çok rahat ve keyifli bir iş ben bazen şehir dışına ürün alma / satmaya gidiyorum geziyorum kazanıyorum buda insanı motive ediyor.

Evet bu yazımızın sonuna geldik eğer beğendiyseniz lütfen yorum yaparak belirtin ( her yoruma 1 , 2 saat içinde anında dönüş yapıyorum ) yorum gelirse beğenilirse bu iş hakkında tiyoları başımdan geçen olayları dikkat etmeniz gereken hususları anlatacağım bu konu hakkında yazmaya devam edeceğim.

Her türlü sorunuz için İnstagram adresimden bana ulaşabilirsiniz : bugraarsln0

Buraya Tıklayarak da aklınızda fikir oluşması için Letgo profilimi ziyaret edebilirsiniz .

About Author

Enes Arslan

Teknoloji Hakkında İçerik Üreterek Daha Fazla İnsana Ulaşmayı Hedefleyerek Teknollogs.com'u Kurdum.

Bir Cevap Yazın