Aranızda bir çoğunuz illaki Sahibinden üzerinden herhangi ikinci el veya sıfır bir ürün aramıştırsınız. Bu ürünleri ararken karşınıza kredi kartı ile ödeme seçeneği ile GET ürün çıkmış olma ihtimali yüksek. İşte bugün bu GET ilan nedir gerçekten güvenli mi onu anlatacağız.

Sahibinden GET Nedir  ?

Açılımı Güvenli E-Ticaret olan Sahibinden‘nin kurduğu bir sistemdir. Sistem söylendiği üzere hem alıcı hemde satıcı için güvenilir bi sistemdir. Sıkca sorulan sorulardan biri olan Get İlan ücreti sorusuna hemen şöle bi cevap vereyim Sahibinden Get ilan açmak ücretsizdir fakat Get Komisyon ücreti vardır bu ücret ise Telefon Bilgisayar Kamera gibi ürünlerde %9‘dur buda 100 TL’lik sattığınız bir ürün için 9 TL Sahibinden’e Get ilan için komisyon ücreti vereceksiniz anlamına gelir.

Sahibinden Get İlan Vermek

Sahibinden GET İlan Sistemi Nasıl İşliyor ?

Sistem şöle işliyor sizin satmak istediğiniz bir ürün var buna örnek olarak Beats Solo 3 model bir kulaklık diyelim ve fiyat olarak da 800 TL yazdığınızı varsayalım. Ürünü ilana koydunuz ve size bir mesaj geldi get açarmısınız ürünü şehir dışından get ile almak istiyorum dedi.

Şimdi burda çoğu kişinin sorduğu bir soru var normal ilanı get’e çevirme nasıl yapılır diye maalesef  böyle bir şansınız şuanlık yok bu yüzde normal ilanı silip yeni get ilanı açmanız lazım bunuda eğer açabiliyorsanız bilgisayar üzerinden açmanızı öneririm daha rahat oluyor. Yani ilanı get’e çevirme diye bir şey yok maalesef.

Yeni bir ilan açtınız get olarak satıcı satın aldı ödemeyi yaptı peki para nereye gidiyor ? para Sahibinden‘in para havuzuna gidiyor ve sizden ürünü kargolamanızı istiyorlar siz ürünü kargolar kargolamaz alıcı için 3 günlük süreç başlıyor. Ürün ortalama 1 veya 2 gün içerisinde alıcıya ulaşıyor alıcı ürünü kontrol edip onay verdikten sonra para sizin hesabınıza yatıyor.

Sahibinden get ile ürün satmak

 

Alıcı Onay Vermezse Ne Oluyor ?

Alıcı ürünü beğenmedim veya hasarlı geldi gibi herhangi bir sebeten dolayı ürünü iade etmek istediğini belirtip onay vermiyor ve daha sonra Sahibinden o alıcıya ürünü satıcıya geri kargolamasını belirtiyor ve alıcı tekrardan geri ürünü size yolluyor.

Ürün size gelince 3 günlük süreç sizin için başlıyor ve eğer ürün doğru bir şekilde sorunsuz olarak gelmiş ise siz onayı verdiğiniz zaman para alıcıya geri ödeniyor ve ürününüz size de geri gelmiş oluyor . Fakat durum her zaman böyle işlemiyor.

GeT İlan Gerçekten Güvenli Mi ? Riskleri Neler ?

Sahibinden get güvenlimi

Bu sistemin aslında bir sürü açığı mevcut bunları size sırayla anlatıp tam bir şekilde akılınıza oturmasını sağlayacağım. Gelin Sahibinden GeT Dolandırıcılığı Nedir ona bir bakalım.

      – Alıcı ürünü geri yolladı fakat gelen ürün başka veya hasarlı şimdi ne yapıcam

Bu durumda yapılabilicek hiç birşey yok örnek olarak sizin yolladağınız Beats Solo 3 kulaklığı alan satıcı beğenmedim diyerek geri iade istedi ve size geri yolladığı kulaklık başka bir kulaklık ucuz birşey sizde gidip Sahibinden‘e gelen ürün benim ürünüm değil veya hasarlı dediniz peki şimdi ne olacak.

Bu durumda Sahibinden parayı bloke edip para havuzunda tutuyor ne alıcıya nede satıcıya geri yolluyor fakat bu durumda %100 zararlı siz oluyorsunuz çünkü zaten almak için size yazan kişi ürününü aldı parası kime gitti nereye gitti umrunda dahi değil ürün onda kalıyor sizde ise koskocaman bir sıfır kalıyor hatta alan kişi ürünü gidip daha iyi fiyata başka bi yerde başka bi hesaptan tekrar satabilir.

       – Peki gittim bu kişiye dava açtım ne olacak

Bu durumda çoğunlukla hatta neredeyse bu davaların hepsi olumsuz sonuçlanıyor yani kısacası hiçbir şekilde hakkınızı bulup kendinizi kanıtlayamıyorsunuz. Ürünü alan adam kullanıyor satıyor belki kar bile ediyor siz ise giden kulaklığınız üzerine bir bardak soğuk su içiyorsunuz. Size kesin tavsiyem GeT ile ürün satacaksanız da bu ürünün telefon bilgisayar vs gibi elektronik şeyler olmamasına dikkat edin adam yolladığınız telefonun orjinal ekranını kendine alıp çakma ekran takıp size geri yollayabilir veya bilgisayarın donanım parçalarını değiştirebilir kısacası aklınıza bile gelmeyecek şeyler yapabilir benim size kesin önerim GeT ile elektronik satışı yapmamanız yönünde olacaktır.

sahibinden elektronik ürün satmak

Peki Alternatfileri Nedir ?

Burdaki alternatiflerin çoğu ağırlıklı Satıcı güvencesi yönünde olacaktır o yüzden çok ihtiyacınız olmadığı sürece görmeden ikinci el ürün almamanızı öneririm.

   1. Kapıda Ödeme Sistemi ile

Ne kadar güvenli dahi gözükse bile bu sistem aslında alıcı için çok riskli hatta GeT ilandan daha da riskli bir sistemdir ve çoğunlukla dolandırıcılar bu sistemi kullanılır çünkü siz ürünü kuryerden teslim alıp açmak için parayı vermek zorundasınız ve bu parayı verdikten sonra içinden ne çıkarsa çıksın kurye sizden o ürünü geri almayacaktır. Fakat satıcı için güvenli bi yöntemdir yine tekrar ediyorum çok gerek olmadıkça görmeden ürün almayın !

   2. Alıcı Olan Şehirde Tanıdık Bulmak

Bu kendinizin bi tanıdığı olabilir veya bi arkadaşınızın tanıdığı olabilir eğer bu şekilde bi bağlantı kurabilirseniz parayı ona yollarsınız oda gidip satıcıdan alıp size kargolar buda çok güvenli olmasada hiç tanımadığınız birisine parayı yollayıp size ürünün göndermesini beklemekten daha iyidir.

   3. Otobüs ile Alışveriş Yapmak 

Şehirler arası bi otobüs şöförü ile anlaşıp parayı / ürünü ona verip karşıdan alan kişiden kontrol edip almasını isteyebilirsiniz bunun içinde ufak bir miktar şöföre ücret vermeniz gerekebilir. Şöför diğer şehire gidince sizi görüntülü bi şekilde arayıp ürünü gösterebilir veya direk alıp gelebilir eğer şöföre ücret ödemesi yaparsanız bu yöntemde güvenli olabilir.

Evet umarım yazımın size faydası olmuştur aklınızdaki Sahibinden GeT ilan hakkında soru işareti kalmamıştır eğer hala aklınıza takılan soru varsa yorum bölümünden sorabilirsiniz hemen dönüş yapıyorum.

 

About Author

Enes Arslan

Teknoloji Hakkında İçerik Üreterek Daha Fazla İnsana Ulaşmayı Hedefleyerek Teknollogs.com'u Kurdum.

Bir Cevap Yazın