Son dönemlerde çok popüler bi iş haline gelen internetten satış yapmak artık herkes için bir istek haline gelmiş durumda.

Eğer sizde online satış yaparak para kazanmak istiyorsanız bu yazıdan sonra internetten ürün satma konusu hakkında doğru ve ayrıntılı bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

Bu yazı içerisinde internetten ürün satma hakkındaki tüm yapmanız gerekenleri sıralı bir şekilde siz anlatacağım ürünü temin etme satacak yer bulma müşteriye ulaşma vs bu konu hakkındaki tüm sorularınıza yanıt bulabileceksiniz.

Ne Satacağınızı Bulun !

Evet internet üzerinden satış yapma kararını aldınız fakat ne satacağınızı bilmiyorsunuz işte ilk hedefiniz ne satacağınızı bulmak ! Bu konu hakkında size hemen bir tiyo vereyim satacağınız üründen mutlaka çok iyi anlayın ki karşılaştığınız sorunlara çözüm bulabilesiniz. Anlamadığınız yabancı olduğunuz alana girmeyin.

Satacağınız ürün el emeği ile imalat ettiğiniz bir ürün olabilir veya bir toptancı ile anlaşıp satacağınız bir ayakkabı kıyafet vs de olabilir teknoloji aksesuarları da olabilir bu tamamen sizin kararınıza kalmış birşey.

Eğer el emeği ile ürün satmıyorsanız ürünü temin etmede size önerim işleri çok büyütmeden çevrenizdeki ufak tefek dükkanlar ile anlaşıp sipariş gelince ordan alıp satmanız yönünde olacaktır.

Hangi ürünü satacağınızı buldunuz ve ürünün teminatı gibi bütün herşeyi halletiniz sıra ürün satmakta daha doğrusu ürünü satabilecek bir yer bulmakta.

İnstagram & Facebook

İnstagramdan Satış Yapmak

Aslında bu yöntemi herkes bildiği için pek değinmek istemiyordum ama gördüm ki bu konu hakkında kimse detaylı bilgi vermemiş. Tamam ürün hazır İnstagram hesabı da hazır fakat  0 takipçili bi instagram hesabı ile ne yapabilirsiniz ki ?

Şimdi size gidip direk basit bi şekilde reklam verip takipçi geliştirin demicem elbette. Bu zaten herkesin aklına gelen sıradan bir yöntem.

Size direk reklam verin ve hesabınızı büyütün sonra İnstagramdan satış yapmaya başlayın ve paraya para demeyin gibi hayal satan birisini gördüğünüz an eğer video ise kapatmanızı yazı ise hemen siteden çıkmanızı öneririm.

Reklam verip bir hesabı geliştirmek en az 1 2 Bin TL ve bu parada herkes de olmuyor bizim burda hedefimiz olabildiğince az masrafla bu işe girmek.

Maddi durumunuz yeterli değildir el emeğiniz ile ürettiğiniz bir ürünü insanlara ulaştırmak istiyorsunuzdur işte bu durumda en hızlı süredev kendinizi geliştirip size lazım olan müşteriye ulaşma yöntemi önce o müşterinin takip ettiği hesapları bulmak. Tabiki önce İnstagramı düzenlemek şart ! Amatör bir hesaptan kim neden alışveriş yapsın kı ?

Profosyonel Bir İnstagram Satış Hesabı Hazırlamak

İlk öncelikle kendinize güzel telaffuzu kolay akılda kalıcı bir kullanıcı adı bulmanız lazım. Daha sonra bu kullanıcı adı ile ilişkili güzel basit durmıcak bi logo veya profil resmi tasarlamanız da şart ki insanlar sizi daha çabuk tanısın ve akılda kalıcı olun.

Eğer bu işlerden hiç anlamıyorsanız size önerim bu işlerle alakalı 5 10 sayfanın logosuna bakıp hepsinden bişe alıp ortaya değişik bişe çıkarmanız olacaktır.

Evet güzel bir logo ve isim işini halletik sırada kullanıcı adınız ile aynı yada benzer bir mail hesabı açmak ve onu instagram sayfanıza eklemek.

Daha sonra güzel resmi ve güvenilir bi biyografi hazırlamanız gerekecektir. Tüm bunları da bitirdikten sonra bir Facebook sayfası açarak İnstagram sayfanızı işletme hesabına alabilirsiniz

İletişim seçenekleri için eğer imkanınız varsa bi numara ekleyerek WhatsApp üzerinden müşteri ile iletişime geçmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Artık tamamen profosyenel bir hesabımız var içerisinede ürünüzün detaylı 3 5 resmini çekerek paylaşın onlar içinde güzel bir açıklama metni oluşturun ve mutlaka alanınız ile alakalı etiket kullanıp konum girin.

Fotoğraf düzenleme için size önereceğim uygulamada PicsArt’dır eğer nasıl kullandığını bilmiyorsanız Buraya Tıklayarak PicsArt nasıl kullanılır hakkındaki yazıma gidebilirsiniz.

Bütün bu işlemleri halletikten sonra artık elimizde müşterisini bekleyen profosyenel içerisinde ürünlerin resmi olan iletişim seçenekleri olan bir hesap var. Hesabınıza eş dost davet ederek de 50 100 takipçi yapmanız çok iyi olacaktır.

Sırada müşteriye ulaşmak için yapmanız gereken yöntemleri sıralıyacağım fakat bu yöntemlere geçmeden en az 1000 adet organik takipçiniz olmadan yani ürünlerinize düzenli olarak yorumlar beğeniler gelmeye başlamadan tam anlamı ile para kazanmanız zor olabilir fakat pes etmeden hesabınızı geliştirmeye devam edin bunu bir yatırım olarak düşünün.

İnstagram Organik Olarak Hesap Büyütme Yöntemleri

Bana kalırsa en zor ama en güzel ve kaliteli takipçi arttıran yöntem. İlk öncelikle kendi alanınızda satış yapan başka sayfalar bulmanız gerekiyor daha sonra o sayfanın gönderilerini beğenenlere takip isteği yollamanız lazım bakın altını çiziyorum beğenenlere istek atıyoruz takipçilerine değil çünkü bize sürekli aktif beğenen yorum yapan bir kitle lazım.

Takip isteklerini atarken dikkat etmeniz gereken bir husus var İnstagramın bu konuda bazı sınırları var benim önerim saat başı 50 kişiye istek atarak günde en az 500 kişiye istek atmanız.

İstekleri attınız 10’da 1 oranında dönüş olucaktır yani 500 kişiye attıysanız ortalama 40 50 kişi sizin sayfanızı takip edecektir çok iyi değil fakat yeterli.

Bu şekilde ortalama 1 ay sabırla bu işlemi yapmanız lazım her gün düzenli olarak 500 kişiye attığınız varsayarsak 30 günde 15 Bin kişiye atmış olucaksınız fakat bu imkansız.

İnstagram en fazla 7 bin kişiyi takip etmenize olanak sunuyor bu yüzden ortalama 2 hafta da 7 bin kişiyi takip ederseniz 1 hafta da da yavaş yavaş onları takipten çıkarsınız. Daha sonra da bi 3 4 bin kişi daha takip edip onları da çıkarsınız ve bu işlemi tamamen bitirmiş olursunuz.

Yani sonuç olarak en az 10 bin kişiye davet amaçlı istek atıp 1 ay içerisinde hepsini takipten çıkıp takip edilen sayınızı 10 ila 50 arasına düşürün o 50 kişi de alanınızla alakalı büyük sayfalar veya fenomenler olabilir.

Peki 1 Ay Sonucunda Elimizde Ne Olucak ?

Takip ettiğiniz 10 bin kişiden en iyi ihtimalle bin kişi dönüş yapıp tamamen kendi iradesi ile sayfanızı beğenip takip edecektir tabi bu bir ay içerisinde başka yollardan da takipçi kazanacağınız için 1 ayın sonucunda en az elinizde bin tane organik takipçi olacaktır hatta o 1 ay içerisinde siparişlerde alıp ufak ufak kazanmaya da başlayacaksınızdır.

Daha sonra ister bu yöntem ile devam edin ister akışına bırakın isterseniz 2 3 ayın sonucunda 2 3 bin takipçiyi geçince hesabınıza bot takipçi satın alarak 10 bini geçirin bu size kalmış ama benim önerim en fazla 2 3 ay içerisinde 10 bin takipçiyi bot takipçi ile yada organik olarak ne yapıp ne edip geçmeniz.

Çünkü 10 bin üzerinde yukarı kaydırma özelliği açılıyor buda diğer satış yöntemleri ile İnstagramdaki kitlenizi birleştirip çok daha güzel işler yapmanıza olanak sağlayacaktır. Ayrıca 10 bin üstü hesaplar müşteriye de güven verir ama kesinlikle en az 2 3 bin organik takipçiye ulaşmadan bot satın almayın.

Evet İnstagramdan ürün satmak kolay değil fakat gösterdiğim adımları teker teker işler sabırla çalışırsanız en fazla 2 3 ay içerisinde düzenli bi gelire ulaşacaktırsınız ayrıca bu kısmı atlamadan birde bi ipucu vereyim mutlaka gelirinizin ufak bir kısmını reklam ücreti için ayırın ve İnstagramın kendisine düzenli olarak reklam verip sipariş alın takipçi kazanın işinizi büyütün.

Dolap & Zebramo & Gardrop

Evet bu internetten satış yapma siteleri zaten hazır bir şekilde sizin ürününüzü satmanıza yardımcı olacaktır yani eğer yukarıda anlattığım gibi İnstagram ile uğraşmak istemiyorsanız direk burdan da satış yapabilirisiniz ama benim kesinlikle önerim İnstagram ile bu platformları birleştirmeniz hatta ve hatta bi sonraki satış yönteminide İnstagram ile birleştirirseniz takipçileriniz çok güvenli bir şekilde alışveriş yapacaktır buda kesinlikle satış rakamlarınızı arttıracaktır.

GittiGidiyor &  Shopier 

Şu bir gerçektir ki ürün alan insanların bir çoğu kapıda ödeme tercih etmektedir aslında bu bir çok insan en güvensiz yöntemin bu olduğunun farkında değildir.

Tabi birde bunun farkında olan bi alıcı kitlesi var işte eğer işinizi daha da profosyonelleştirmek istiyorsanız özellikle Shopier üzerinden ürünlerinizi kredi kartı ödemesi ile satarak alıcılar için çok daha güvenli bir ödeme sistemi oluşturmuş olursunuz buda kesinlikle ve kesinlikle sizin satış miktarınızı arttıracaktır.

Ben kapıda ödeme sipariş vermem diyenler de sizden ürün alacağı için hem kapıda ödeme isteyen hemde kredi kartı ile ödemek isteyene iki yolu da sunacağınız için bu hem güven hemde müşteri getiricektir.

Sahibinden & Letgo

Bu seçeneği en sona almamın sebebi eğer ben kargo işlerinden pek anlamam havale internet instagram vs yapamam diyorsanız bu iki platformda bu iş için çok uygun. Tabi burda da şehir dışından alıcı çıkacaktır fakat burda karar size kalmış. Ama ikinci el ürün alıp satmadığınız sürece yukarıdaki yöntemleri kullanmak sizin yararınıza olacaktır.

Sahibinden ve Letgo üzerinden detaylı para nasıl kazanılır ikinci el ürün alım satımı hakkındaki 4 yıllık tecrübelerimi yazdığım yazımada Buraya Tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Eğer ikinci el ürün ürün alım satımı yapacaksınız o yazımı da kesinlikle okumanızı öneririm.

Ama ikinci el değilde sıfır ürün satacaksanız benim kendi tavsiyem böyle bir iş için kesinlikle interneti onun gücünü kullanın çünkü hem şuan da hemde gelecekte var olacak bir satış tekniği ve emin olun rakip ne kadar çok gözükse bile hala bunun için geç değil 5 sene sonra bu mecra da güzel bi yerlere gelmek güzel paralar kazanıp rahat bir yaşam sürmek istiyorsanız size kesinlikle bu günlerden bazı riskleri alıp bazı uğraşlara girerek kendinize yer edinmenizi öneririm.

İnternetten satış yapma ikinci el ürün alıp satma İnstagram profosyenel hesap oluşturma vs gibi bu konular hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz anında hızlı bir şekilde dönüş yapıyorum.

About Author

Enes Arslan

Teknoloji Hakkında İçerik Üreterek Daha Fazla İnsana Ulaşmayı Hedefleyerek Teknollogs.com'u Kurdum.

Bir Cevap Yazın