Son dönemim popüler kazanç kaynaklarından birisi olan YouTube, birçok kişiyi kanal açmaya teşvik etti. Fakat gerçekten YouTube‘dan güzel paralar kazanılıyormu ? İşte bu soru birçok kişi tarafından merak konusu olmuş durumda.

Bizde bu haberimizde YouTuber Joe Farrington‘un kazançlarını açıkladığı videosunu ele alacağız.

Öncelikle şunu belirtelim YouTube‘da kazançlar CPM oranlarına göre hesaplanır CPM oranına kısa bi özet geçmek gerekirse 1000 görüntülenmeye kazandığınız para. Örnek olarak CPM‘i 5 TL olan birisi her 1000 izlendiğinde 5 TL kazanır.

Tabi bu CPM oranı o videonun süresi çıkan reklamlar izleyici kitlesi ülkesine kadar değişmektedir. Ayrıca her video’da reklam çıkmayabiliyor video içeriğinde olumsuz içerik küfür cinsellik gibi şeyler olursa video sarı dolar yiyerek para kazanmaya kapanabiliyor.

Yine örnek olarak 1000 izlenmeye 5 TL de kazanabilirsiniz 50 TL’de bu olağan bir durumdur. Şimdi daha fazla bekletmeden Joe Farrington‘un kazandığı miktarlara bir göz atalım.

Joe Farrington 18 yaşında bir genç. 139 bin aboneye sahip “Joe Fazer” kanalının sahibi. Kanalında fitness videoları çeken Farrington, YouTube’un tam zamanlı bir iş olduğunu ifade ediyor.

Farrington bu zamana kadar birçok YouTube kanalı açmış. 2012‘den beri bu işin içinde olduğunu söyleyen Farrington, YouTube’daki paralarını reklamlardan ve sponsorlardan kazandığını belirtiyor.

Bu kanalı açmadan önce fitness’a başlayan Farrington, geçirdiği dönüşümü bir YouTube kanalı açıp paylaşmış ve daha sonra bu dönüşüm viral olarak toplamda 26 milyon izlenmiş.

26 milyon izlenen bu videosundan toplamda 8.000 dolar kazandığını söyleyen Farrington, ayrıca sadece o videosundan toplamda 60.000 abone kazandığınıda belirtiyor.

Şuanda 139.000 abonesi bulunan kanaldan her ay ortalama 500 – 600 dolar civarı kazandığını söyleyen YouTuber, ayrıca protein tozu markası olan My Protein ile de uzun dönemlik bir sponsor anlaşması yaptıklarınıda ifade ediyor.

Üniversite öğrencisi olan Joe Farrington okuduğu okulu bir senelik dondurup tam zamanlı olarak YouTube’a içerik üretmeye karar verdiğini söylüyor.

Son olarak da karantina döneminde reklam verenlerin azalması sebebiyle kazançlarının ciddi bir düşüş yaşadığını söyleyen YouTuber Farrington, neredeyse yarı yarıya daha az kazandığını da belirtiyor.

About Author

Enes Arslan

Teknoloji Hakkında İçerik Üreterek Daha Fazla İnsana Ulaşmayı Hedefleyerek Teknollogs.com'u Kurdum.

Bir Cevap Yazın