İzlediğiniz bir video da hangi dilin konuşulduğunu merak ediyorsanız. Ya da izlediğiniz bir filmin hangi dil de olduğunu merak mı ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre.

Video da ya da film de geçen bir dili tespit etmek için birden fazla yöntem bulunuyor.

1- Google Cloud Speech-to-Text API:

Google’ın sunduğu bu hizmeti kullanarak hangi dilde olduğunu öğrenmek istediğiniz film ya da videoyu bu bu hizmeti kullanarak öğrenebilirsiniz.

Bu hizmet sesleri metine çevirmeye yarıyor. Bu platform ile elinizdeki videonun sesini metine çevirebilir, ardından herhangi bir çeviri uygulaması ile bu metnin hangi dile ait olduğunu öğrenebilirsiniz.

2- Python Langid Kütüphanesi:

Eğer yazılım bilginiz var ise Python dilinin sahip olduğu langid kütüphanesi ile içeriğin hangi dilde olduğunu öğrenebilirsiniz.

Öncelikle videonuzu herhangi bir transkript aracı ile yazılı hale çevirmeniz gerekmekte. Ardından bu yazılı metnin langid kütüphanesi aracılığıyla hangi dilde olduğunu öğrenebilirsiniz.

İşte kullanmanız gereken kod;

import langid

text = "Burada kontrol etmek istediğiniz metni yazınız."

language, confidence = langid.classify(text)
print(f"Dil: {language}, Güvenilirlik: {confidence}")

3- Google Çeviri:

Bir önceki madde de anlattığımıza benzer şekilde eğer ki elinizdeki video da konuşmalar net olarak anlaşılıyorsa ilk olarak elinizde ki videoyu herhangi bir transkript aracı ile metin haline dönüştürün.

Ardından bu metni Google çeviri de herhangi bir dilden herhangi bir dile çevirin. Google burda bu metnin hangi dile ait olduğunu anlayacak ve bu çeviriyi şu dilde yapmak istermisiniz gibi bir seçenek sunacaktır.

Bu sayede içeriğinizin hangi dilde olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Bu seçenekleri elinizdeki videonun yapısına göre deneyebilirsiniz. Fakat elinizdeki video uzun ve anlaşılabilir bir konuşmaya sahip ise yukarıdaki 3 yöntem ile rahatlıkla sonuç alabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Eğer takıldığınız bir kısım olursa yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

About Author

Enes Arslan

Teknoloji Hakkında İçerik Üreterek Daha Fazla İnsana Ulaşmayı Hedefleyerek Teknollogs.com'u Kurdum.

Bir Cevap Yazın