İstanbul merkezli oyun şirketi Rollic Games, Fransız oyun şirketi Voodoo tarafından açılan telif davasını kaybetti. Rollic’in Wood Shop isimli oyunu için Voodoo’nun WoodTurning isimli oyunundan temel unsurları kopyaladığına karar verdi.

Voodoo’nun oyunu olan Woodturning Android’de 56 milyon indirmeye ulaştı. Oyunun ana şemasında büyük odunları bir torna makinesine sokarak farklı şekiller çıkarıp bunları boyayarak vakit geçirebilirsiniz. Tabiiki buna benzeyen çok sayıda mobil oyun var bunların birisi de İstanbul merkezli Rollic Games’in Wood Shop oyunu.

Tabiiki bu oyunlar birbirlerinin birebir kopyası değil içerikte grafikler ve özellikler farklı olsa da yapımlarının konusu aynı. Bu husustan yola çıkan Voodoo, intihal iddiası ile Ocak 2020’de Fransa’da Türk şirketine dava açmıştı. Bu dava devam ettiği sırada Ağusta ayında Rollic Games ABD kaynaklı Zynga‘nın bünyesine katıldı. Geçtiğimiz Eylül ayında sonuçlanan dava da Rollic yani Ağustos ayından beri Zynga olan taraf kaybetti.

Göz Atın; iPhone 12 Pro Modellerinin Fiyatı Ortaya Çıktı!

Bu hususta Fransa’da verilen karara göre Rollic’in Wood Shop isimli oyunu Google Play Store ve App Store üzerinden kaldırması gerekecek. Ayrıca Rollic’in haksız rekabeti nedeniyle 125 bin Euro ceza ödemesi gerekli. Voodoo burada göstermiş olduğu tutumu ile hiper-basit oyunların kopyalanmaması ve birebir benzerinin yapılmaması gerektiğini vurgulamış oldu zira bu hiper-basit oyunları yapmak ve birbirine benzetmek bir hayli kolay. Bütün bunların sonucunda Voodoo’da tabiiki pek masum sayılmaz Şirketin Infinite Golf ve The Fish Master isimli oyunları, rakiplerine benzerliği ile dikkat çekiyor.

About Author

Ali Göksu

Bir Cevap Yazın