İnsanların daha sağlıklı dört dörtlük 7’den 77’ye herkesin yiyebileceği gıdalar ile beslenmesi için büyük emek sarf ettiklerini söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ürünler tam anlamıyla istediğimiz şekilde üretilene kadar bu çabamız devam edecek bunu herkes böyle bilsin dedi.

Dün akşam saatlerinde açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit, tağşiş ve ilaç etken maddesi kullanılan gıda ve besin ürünleri içeren tüm ürünleri ve markaları açık bir şekilde halka sundu.

Toplamda 45 farklı firmaya ait 55 adet ürün bulunan bu listede çoğu insanların sürekli tükettiği özellikle gençlerin ve çocukların tükettiği risk içeren ürünlerde bulunmakta.

Tarım ve Orman Bakanlığı 2012 yılından bu yana toplamda 1509 firmaya ait 3356 farklı ürünü de halka açık bir şekilde ifşa etmiş oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarafından Yapılan Açıklamanın Tam Hali Şu Şekilde :

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yaptığı kontroller sonucunda sahip olduğu bilgileri, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu’nun 31’inci maddesinin 6’ncı fıkrası uyarınca kamuoyunun bilgisine sunulabileceği hükme bağlanmıştır. 

Ayrıca, 17 Aralık 2011 tarihli Gıda ve Yemin Resmi Kontrolüne Dair Yönetmeliğin 8’nci maddesi gereğince kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasının Bakanlık resmi internet sitesinde Bakanlıkça kamuoyuna bilgisine sunulabileceği hükmü yer almaktadır. 

Bu kapsamda, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş ürünlere ait bilgiler aşağıda yer almaktadır. 

Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

İnsanların sağlığını riske attığı söylenen ürünlere daha detaylı bir şekilde göz atmak isterseniz de Tarım ve Orman Bakanlığın paylaştığı 55 ürünlük listeye burdan ulaşabilirsiniz.

 

About Author

Enes Arslan

Teknoloji Hakkında İçerik Üreterek Daha Fazla İnsana Ulaşmayı Hedefleyerek Teknollogs.com'u Kurdum.

Bir Cevap Yazın