Bildiğiniz üzere koronavirüs salgınından sonra birçok ülkede öğretmenler ve öğrenciler eğitime sanal olarak devam etmek için Zoom adlı uygulamayı kullanmaya yöneldi.

Fakat güvenlik açığı iddiaları ve kullanıcı verilerini başka markalara sattığına dair olaylar gündeme düştükten sonra birçok ülke Zoom uygulamasının kullanımını yasakladı.

Her geçen gün şikayetleri artmaya devam eden Zoom uygulamasında geçtiğimiz günlerde Singapur‘da başka bir olay daha meydana geldi.

39 kişi ile ders işlenen bir video konferans odasına saldıran hackerlar, tüm öğrenciler ile paylaşılan ekran görüntüsünü değiştirerek uygunsuz görüntüler koydu.

Daha sonra ise hackerlar tüm öğrencilerden üstlerini çıkarmalarını istediler. Müstehcen görüntülerin ekranda çıktığını farkeden öğretmen ise hemen yayını kesip konferansı durdurdu.

Singapur’da yaşanan bu olay, bir öğrencinin gidip annesine durumu anlatması ve annesinin de bu durumu basına bildirmesi sonucunda duyuruldu.

Olayın basında yer almasından sonra Singapur Eğitim Bakanlığı, Zoom uygulaması hakkında detaylı bir inceleme başlattı. Bakanlıktan yapılan açıklamada ise inceleme son erene kadar öğretmenlerin Zoom aracılığıyla ders anlatması yasaklandı

Zoom’dan Skandal Üzerine Açıklama

Olayların basında bu kadar yer edinmesinden sonra Zoom tarafından gelen BBC’ye yaptıkları açıklamada : Bu tür olayların yaşanmasından üzüntü duyduklarını söylerken önlem almak için bir süre önce uygulamanın varsayılan ayarlarını değiştirdiklerini açıkladı. 

Zoom’un değişen varsayılan ayarları, bir toplantıyı düzenleyen kişin katılımcıları onaylayabilmesi için bir bekleme odası özelliği getiriyor. Bu sayede düzenleyen kişi, katılımcıları kontrol ederek toplantıya alabilecek. Ayarlar aynı zamanda sadece toplantıyı düzenleyen kişinin ekranının paylaşılabilmesini sağlıyor. 

Aynı Olayın Bir Benzeri Amerika’da Yaşanmıştı

ABD’nin Utah ve Pennsylvania eyaletlerinde de son iki hafta içinde Zoom’la ilgili aynı olaylar yaşandı. Geçtiğimiz hafta Utah’da 50 kadar ilkokul öğrencisinin katıldığı ders sırasında ekranlarda cinsel içerikli video belirdi.

Aynı şekilde geçtiğimiz günlerde de Pennsylvania’da bir okulun dersleri ve yerel yönetim toplantısı sırasında yaşandı. Utah’taki Cumhuriyetçi Parti’nin eyalet toplantısında da katılımcılara cinsel içerikli görüntüler izletildi. 

Bu olayların yaşanması üzerine birçok ülke Zoom uygulamasının kullanılmasını yasakladı. Türkiyede ise Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen ve öğrencilerin Eba‘yı kullanmasını tavsiye etti.

About Author

Enes Arslan

Teknoloji Hakkında İçerik Üreterek Daha Fazla İnsana Ulaşmayı Hedefleyerek Teknollogs.com'u Kurdum.

Bir Cevap Yazın