Bildiğiniz gibi vr Sanal gerçeklik gözlükleri 20 TL‘den başlayıp 20 Bin TL‘lere kadar çıkabiliyor ve aralarında gerçekten çok fazla farklar var.

Eğer zaten Samsung Gear Vr, PlayStation VrHTC Vıve veya Oculus Vr gözlülüğünüz varsa Vr dünyasını az çok biliyorsunuzdur fakat internette satılan 30 40 TL‘lik içine telefonu koyup kullandığınız sanal gerçeklik gözlükleri ne yazık ki yukarıda saydığım modeller kadar kullanışlı değil.

İşte bu yazımda sizlere üst seviye gözlükler ile alt seviye gözlükler arasındaki fark nedir ve alt seviye gözlüklerde hangi uygulamaları kullanırsak daha kullanışlı ve zevkli hale getirebiliriz onu anlatacağım.

Yazı İçerisinde Anlatacaklarımın Sırası;

 • Üst seviye vr gözlük ile alt seviye vr gözlük arasındaki farklar ?
 • Samsung Gear Vr Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nedir Neler Yapılabilir ?
 • PlayStation Vr Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nedir Neler Yapılabilir ?
 • HTC Vıve Vr Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nedir Neler Yapılabilir ?
 • Oculus Vr Sanal Gerçeklik Gözlüğü Nedir Neler Yapılabilir ?
 • Ucuz Vr Gözlük İçin En Kullanışlı Uygulamalar

Üst Seviye Gözlükler İle Alt Seviye Gözlüklerin Arasındaki Farklar Neler ?

Yukarıda saydığım üst seviye gözlüklerde aslında kendi içinde gruplara ayrılıyor ben teker teker marka model olarak detaylı bir şekilde anlatacağım ama başta sunu net bir şekilde söyleyebilirim ki bu ürünlerin arasındaki en büyük fark herkesinde bildiği üzere sanal gerçeklik gözlüğü fiyatları.

 • Samsung Gear Vr Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Samsung Gear Vr Sanal Gerçeklik Gözlüğü aslında üst seviye ile alt seviye ortasında bir cihaz bunun sebebi ise diğer tüm üst seviye sanal gerçeklik gözlüklerinin ortak noktası olan dahili ekran bu gözlük içerisinde yok yani telefonunuzu içerisine takmanız lazım.

Fakat diğer uygun fiyatları gözlüklere göre çok daha fazla güzel özelliği mevcut ve kesinlikle eş değer değil ayrıca lens kalitesi dokunamatik kalitesi olarak da üst seviye.

Bu gözlüğün diğer bi sıkıntı yanı ise sadece Samsung S6 üstü ve Note 5 üstü ile çalışıyor olması fakat eğer bu modellerde bir Samsung telefonunuz varsa kesinlikle kullanmanızı öneririm çok keyili bir ürün.

Telefonunuzu gözlüğün girişine takıp gözlüğü gözünüze götürdüğünüz anda gözlüğün tam gözünüze bakan kısmındaki sensör sizi görüyor ve otomatik olarak sistemi çalıştırıyor ve bu özellik gerçekten çok kullanışlı özellikle dizi film vs izlerken veya oyun oynarken gözlüğü çıkardığınızda otomatik olarak duruyor ve takınca tekrar devam ediyor.

Gözlüğü taktınız ve açıldı ilk olarak bi evde başlıyorsunuz karşınızda mağazalar uygulamalar oyunlar vs var yandaki dokunmatik yüzeyden kontrol ederek çok konforlu bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Gözlüğün hem kumandalı hemde kumandasız modelini kullandım kumandalısı oyunlarda çok başarılı fakat genel kullanımda yandaki dokunmatik yüzey çok daha kullanışlı.

Bu gözlük üzerinden Netflix uygulaması ile dizilerinizi kocaman bir ekranda izleyebilirsiniz veya Oculus video uygulaması ile telefona indirilmiş olan filmleri devasa bi sinama salonunda tek başınıza izleyebilirisiniz yada bi evde büyük bir ekranda da izleyebilirsiniz bu size kalmış bir tercih bunları ayarlayabiliyorsunuz ayrıca isterseniz YouTube da video izleyebilir yada oyun da oynayabilirisiniz bu tamamen sizin zevkinize kalmış bir şey fakat bunun gerçekten keyfili olduğunu söylemeliyim.

Ayrıca alttak bulunan Type-c girişi ilede gözlüğünüzü kullanırken telefonu şarj etmeniz de mümkün.

 • PlayStation Vr Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Bu gözlüklede yukarıda saydığım herşeyi ve hatta çok daha fazlasını yapabilirsiniz eğer özellikle oyun oynamak için alacaksanız gerçekten PlayStation Vr bu işin için bir numaralı ürün diyebilirim.

Bu gözlük ve diğer sayacaklarım Gear Vr‘dan farklı olarak herhangi bir telefona ihtiyaç duymadan sadece PlayStation’a bağlanarak kullanılabiliyor.

 • HTC Vive Vr Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Bu ürünü zaten aranızda bilmeyen yoktur diyebilirim gerçekten Vr gözlüklerin atası diyebileceğimiz bir ürün ve bu sanal gerçeklik gözlüğüde aynı PlayStation Vr gibi dahili ekrana sahip fakat bu gözlüğü de sadece bilgisayara bağlayarak kullanabiliyorsunuz.

Bu gözlüğün yanında gelen sensörleri de odanın belli yerlerine koyarak sizin yerinizi algılamasını sağlayabilir ve daha keyifli oyunlarda oynayabilirsiniz.

 • Oculus Vr Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Bu markanın bir sürü gözlük modeli var fakat ben en son çıkan modeli üzerinden anlatıcam.

Bana kalırsa Vr Gözlük / Sanal Gerçeklik Gözlüğü işinde en kaliteli markadır özellikle son çıkardığı model ve gelecek olan özelliklerle birlikte gerçekten tam anlamıyla Sanal Gerçeklik Dünyasına giriş yapmış olacaksınız.

Bu gözlük saydığım tüm gözlüklerden farklı olarak kendi içinde bir bilgisayar ile geliyor tam anlamı ile bilgisayar olmasada şöle bahsedeyim bu gözlüğün içerisine herhangi bir telefon koymanız gerekmiyor ve bunun yanında bu gözlüğü bir PlayStaiton’a veya bir Bilgisayara da bağlamanız gerekmiyor gözlüğü ve kollarını alıp bahçeye çıkıp kablo vs hiçbir gereksinim olmadan rahat rahat oynayabilirsiniz.

Tabiki sadece bununla sınırlı kalmıyorsunuz gözlük üzerinde bir sürü sensör ve kamera mevcut gözlüğü taktığınız anda size oda da oyun alanızı belirlemenizi söylüyor ve daha sonra oyun oynarken bu alandan dışarı çıkmaya kalktığınız anda oyun duruyor kamera açılıyor ve size önünüzü gösterip geri gelmenizi söylüyor.

Yeni geleceği söylenen özellikle birliktede cihazın üzerindeki kamera ve sensörlerin elleri algılayabileceği ve herhangi bir kumandaya da gerek kalmadan oyun oynanabileceğide belirtildi.

 • Basit Vr Gözlüklerini Nasıl En Kullanışlı Hale Getirebiliriz ?

Buraya Tıklayarak Full Drive adlı uygulamayı indirerek gözlüğü taktıkan sonra Galeriye girme YouTube‘a girme İnternete girme gibi şeyleri hiç gözlüğü çıkarmadan yapabilirsiniz.

Hatta herhangi bir dokunmatik yüzeye veya kumandaya dahi ihtiyacınız olmadan bunları yapabilirsiniz.

Ayrıca bu uygulamanın yanında aynı şirketin yaptığı farklı uygulamalarda mevcut siz ihtiyacınıza uygun olanları indirerek daha kullanışlı bir şekilde de kullanabilirsiniz.

Uygulama içerisinde sizi Gear Vr‘a benzer bir ev karşılıyor ve aynı Gear Vr‘da olduğu gibi ordan istediğiniz uygulamaya girerek sanal gerçeklik gözlüğünüzü rahat bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

Sanal gerçeklik gözlükleri veya uygulama hakkındaki aklınıza takılan bütün sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz anında dönüş yapıyorum.

About Author

Enes Arslan

Teknoloji Hakkında İçerik Üreterek Daha Fazla İnsana Ulaşmayı Hedefleyerek Teknollogs.com'u Kurdum.

Bir Cevap Yazın