Rönesans döneminin en popüler sanatçılarından olan Leonardo Da Vinci‘nin kavak bir pano üzerine yağlı boya tekniği ile yapmış olduğu meşhur eserini çoğumuz Mona Lisa’nın Gülüşü ve sırlarla dolu yüzü ile tanıdık.

mono lisa- mono lisa tablosu

Bugün ise sizlerle beraber bu ünlü eserin başından geçen macera dolu hikayesine daha yakından bakacağız.

Nerden Başlıyor Bu Macera Dolu Hikaye ?

Eser 16. yüzyılda Leonarda Da Vinci tarafından tam İtalya’nın Rönesans zamanlarında yapılmaya başlanıyor.

Tabi Rönesans devri İtalya’da o kadar uzun sürüyor ki 1300 yılında başlayan Rönesans 1600 yılına kadar devam ediyor. Hatta günümüzde Rönesans İtalyası hakkında birçok kitap, dizi ve film dahi yapıldı.

Bu dönemde keşfedilen en önemli şeylerden biriside Matbaa oldu, Orta Çağ ve Reform dönemleri arasında yer alan Rönesans’ta batı toplumu ile klasik antikite arasında felsefe, bilim, sanat ve mimarlık’la arasındaki bağın tekrar kurulmasını sağladı.

Tabi bu dönemde Avrupa sanat tarihi en önemli eserlerin çıkmasına da şahit oldu.

Rönesans döneminde Michelangelo, Botticelli, Donatellove Leonardo Da Vinci gibi birçok ikonik sanatçı etkisini insanlık üzerinde yıllarca sürdürecek olan eserlerini hayata geçirdiler.

Kim Bu Leonardo Da Vinci ?

leonarda da davinci-mono lisa leonarda da davinci

15 Nisan 1452’de İtalya‘da doğan Leonardo Da Vinci (Tam adıLeonardo di ser Piero da Vinci), özellikle Rönesans İtalyasın’da oldukça tanınan bir sanatçıydı.  Kendisi sadece bir ressam değil, bir filozof, heykeltıraş, astronom, mimar, mucit, matematikçi, anatomist, müzisyen, mühendis, botanist, jeolog, kartograf, yazar ve ressamdır

Da Vinci’nin en önemli eserleri Mono Lisa ve Son Akşam Yemeği’dir.

Birçok alana hakim olan Da Vinci, zamanında İtalyan Krallığı için savaş makineleri tasarlayıp İtalyan hükümetine savaşlar kazandırmıştır.

Mono Lisa’nın Yapımına Ne Zaman Başladı ?

Rönesans İtalya’sının Sembolü haline gelmiş olan bu eser özellikle tablodaki kadının gülüşünün tam olarak anlaşılmaması sebebiyle gülüyor mu yoksa somurtuyor mu sorularını doğmasına sebep olarak büyük bir popülerlik yakaladı.

Günümüzde bile Dan Brown’un Da Vinci Şifresi kitabına ve aynı zamanda filmine, Assassin’s Creed 2 ve Brotherhood oyunlarına, ve daha birçok belgesele ve Da Vinci’s Demons isimli de bir diziye konu olmuştur.

mono lisa assassins creed-mono lisa oyun

Leonardo Da Vinci 1503‘te İtalya’nın Floransa Kentinde yapımına başladığı sırlarla dolu tablosu hakkında elbetteki bir çok teori ortaya atılmış durumda. İsterseniz o iddialara bir bakalım.

Peki Mono Lisa Kimdir ?

Bazıları Da Vinci’nin eşcinsel olduğunu ve ilişki yaşadığı çırağını o dönemin homofobik şartlarının mecburiyeti sebebiyle kadın olarak resmettiğini bazıları ise daha akla yatkın olan Floransa‘nın en soylu ailelerinden bir olan Gherardin‘lerin kızı Lisa Del Giocondo olduğunu iddia ediyor.

Tüm Detayları Anlattık Peki Asıl Soru Tablo Neden Fransa’da ?

mono lisa nerede-mono lisa neden fransada

Da Vinci 1503 yılında yapımına başladığı tabloyu 1507 yılında büyük bir kısmını tamamlamıştı. Tablo, Da Vinci’nin en sevdiği tablosu olduğu için bu tabloya hayatının sonuna kadar ekleme yapmak istiyordu.

1516 yılında Fransa’nın Amboise kentine taşınan sanatçı tabloyu orada tamamladı. 1517 de Fransa Kralı Francis’in daveti ile Fransa Kraliyet Ailesine ziyarete gitti ve yanında Mono Lisayı‘da götürdü fakat tabloyu satmadı.

Da Vinci’nin asistanı Salai, tabloyu çalarak Fransa Kralı 1. Francis’e 4.000 altına sattı.

Da Vinci’nin vefatından sonra tablo, Fontainbleau’daki Sarayda özenle tutuldu ve Kral 14. Louis’in dönemine kadar da hep orada kaldı. Daha sonra Versailles Sarayına taşınan tablo, 1700’lü yıllarda gerçekleşen Fransız Devrimi’nde Paris’teki Louvre müzesine taşındı.

1911 yılında Mono Lisa tekrardan Paris’teki Louvre Müzesinden çalındı. Hatta kulağa biraz garip gelebilir fakat tabloyu çalan şüpheli kişiler arasında Pablo Picasso da vardı.

mono lisa-mono lisa picasso

Tam 2 yıl boyunca aranan tablonun karaborsa üzerinden satıldığı ve artık sonsuza dek kaybolduğu düşünülüyordu ki 1913 yılında Louvre müzesinde çalışan İtalyan bir hademe olan Vincenzo Perugla, çalınmasından suçlu bulunarak tutuklandı.

İtalyan hademe Perugia, 2 yıl boyunca eseri evinde sakladığını ve bu tablonun yapımına başlandığı yer olan İtalya‘ya ait olduğunu düşündüğünü ve bu sebepten dolayı çaldığını belirtti.

Paris’teki Louvre Müzesinden çaldığı tabloyu 2 yıl evinde bekleten Perugia, tabloyu 100.000 dolar karşılığında İtalya’nın Floransa kentinde bulunan bir galeriye satmaya çalışırken yakalandı ve bu şekilde tablo Paris’e Louvre Müzesine geri dönmüş oldu.

Bunca zamandır İtalya Hükümeti Mono Lisa‘yı almak için her türlü yolu denedi. Hatta George Clooney, The Monuments Man filmi ile Mona Lisa’nın İtalya’ya geri gelmesi için kampanya dahi başlattı ama tüm çabalar boşaydı. Durum artık Mono Lisa savaşına dönmüş durumdaydı fakat Fransa Hükümeti eserin bi yerden başka bir yere taşınmasının eser için çok riskli olduğunu eserin çok kırılgan olduğunu söyleyerek tabloyu hiçbir şekilde iade etmedi.

Günümüzde ise hala bu eser Fransa’nın Paris Kentinde Louvre Müzesinde sergileniyor.

About Author

Enes Arslan

Teknoloji Hakkında İçerik Üreterek Daha Fazla İnsana Ulaşmayı Hedefleyerek Teknollogs.com'u Kurdum.

Bir Cevap Yazın