Dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında bulunan Japonya’nın başkenti Tokyo’da yeni bir proje hayata geçirildi.

Tokyo’da hayata geçirilen ve devamının geleceği belirtilen bu projenin amacı halkın sürekli şikayet ettiği pis ve karanlık tuvaletlerden kurtulmak.

Geliştirilen bu proje sayesinde Tokyo halkı artık tuvalete girmeden önce dışarıdan temiz olup olmadığını rahatlıkla görebilecek.

Kar amacı gütmeyen bir vakıf olan “The Nippon Foundation” tarafından Japonya hükümeti ile birlikte hayata geçirilen bu projenin devamının geleceği de belirtildi.

“The Tokyo Toilet Project” olarak isimlendirilen proje, önümüzdeki dönemlerde geliştirilerek devam edecek ve bu sayede başkent Tokyo’da bulunan 17 umumi tuvalet bu hale dönüştürülecek.

Peki Bu Sistem Nasıl Çalışıyor ?

Japonya’da tasarlanan bu tuvaletlerin çalışma prensibi şu şekilde; Tuvaleti dışarıdan çevreleyen bu camlara “Akıllı Cam” adı veriliyor bu camlar içeride kimse yokken aydınlanıp şeffaf bir hale bürünüyor.

Daha sonra herhangi birisi içeriye girip kapıyı kitleyince bu camlar opak hale gelerek dışarıdan içerisinin görünmemesini sağlıyor.

The Nippon Foundation Vakfı, projenin ilk ürününü Tokya’da 5 Ağustos’da kullanıma sundu. Ancak yetkililer projenin bununla sınırlı kalmayacağını ve kalan 15 tuvaletinde farklı şekillerde dizayn edilerek en kısa zamanda halkın kullanımına sunulacağını belirtiyor.

Eğer sizde bu projenin hayata geçirilmiş ilk örneğinin tanıtımını incelemek isterseniz aşağıya bıraktığımız video’ya göz atabilirsiniz.

About Author

Enes Arslan

Teknoloji Hakkında İçerik Üreterek Daha Fazla İnsana Ulaşmayı Hedefleyerek Teknollogs.com'u Kurdum.

Bir Cevap Yazın