Son günlerde mobil cihazlar artık tam anlamı ile hayatımızın içerisine girmiş durumda. Tabi durum böyle hal alınca artık telefon hırsızlığı kaybolan telefonlar gibi problemler de artmaya başladı.

Bu yazımda sizler için Android İOS farketmeksizin hem android kayıp telefon bulma hemde ios kayıp telefon bulma yöntemlerini ve hiçbir yerde göremiyeceğiniz güvenlik ipuçlarını sizlerle paylaşacağım.

Herkesin başına gelebilecek olan telefon kaybolma durumu sizinde başınıza gelmeden aşşağıda vereceğim önlemleri alarak telefonunuz çalınmalarına veya kaybolmalarına karşı önleme alabilirsiniz. Tabiki telefonunuz illaki çalınacak veya bi yerde kaybolacak değil telefonunuz evde dahil kaybolabilir bu yazımda evde kaybolan telefon bulmaya kadar tüm detaylara değineceğim.

Telefonu Kaybolmasına Karşın Güvene Alma Yöntemleri

  1. Telefon Gmail Hesabı Kilidi

Bu artık yeni cihazlarda direk açık gelen bi özellik fakat ben çalışma prensibi hakkında biraz bahsedeyim.

Bildiğiniz gibi telefonlar hem ayarlar hemde recovery modu diye bahsettiğimiz güç ve ses tuşu kombinasyonu ile iki farklı şekilde sıfırlanabiliyor.

Ayarlardan sıfılarken sizden Gmail hesabınızdan çıkış yapmanızı istiyor ve eğer bilmiyorsanız recovery modundan sıfırlarım sorun olmaz diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Recovery modundan sıfırladınız ve telefon açıldı kurulum ekranı geldi işte burda sizden eski Gmail hesabınızı girmenizi isteyecek tabi eğer bilmiyorsanız da telefonu açamıyacaksınız.

Bu yöntemi kullanarak da telefonunuzun çalındıktan sonra kullanılmasına engel olabilirsiniz.

2. Eğer Varsa Telefonun Kendi Güvenlik Kilidini ve Telefonumu Bul Özelliğini Açın

Apple ve Xiaomi cihazlarda olan İcloud ve Micloud sistemi ile telefonun yukarıdaki işlem gibi sıfırlansa dahi sizin hesabınızı girmeden açılmamasını sağlayabilirsiniz.

Bu özelliği ilk başta Apple cihazlardan biliyorduk fakat şuan neredeyse tüm markalar bu tarz sistemler geliştirip kullanıcı güvenliğini arttırmaya çalışmakta.

3. Bluetooth İle Telefon Bulma

Günümüzde neredeyse birçok telefon kullanıcısı akıllı saat veya akıllı bileklik kullanmakta ( eğer kullanmıyorsanız bi sonraki maddeye geçebilirsiniz ) tüm akıllı saat ve bilekliklerde olan telefonumu bul özelliğini zaten bir çoğunuz bilmektedir evde kaybolan telefonlarınızı bu şekilde bulmanız mümkün tabiki ama asıl olayımız bu değil.

ÖNEMLİ : Eğer sizde bir akıllı saat veya akıllı bileklik kullanıcısı iseniz mutlaka ama mutlaka saatinizin bağlantı kopma bildirimlerini açın (eğer varsa) bu sayede bi kafede oturuken cihazınız çalınırsa veya bi yerde unutup giderseniz saatiniz size bağlantı koptuğuna dair bildirim gönderecektir sizde üstünüzü kontrol ederek telefonunuzun yanınızda olup olmadığını anlayabilirsiniz.

4. Clap To Find

Clap To Find adlı bu uygulama ile evinizde odanızda veya yan odada kaybettiğiniz telefonunuzu ellerinizi çarparak telefonunuza ulaşmanızı sağlıyor. Siz elleriniz çarptığınız zaman telefon çalmaya başlıyor sizde bu sayede telefona ulaşıyorsunuz. Çok kullanışlı olmasa da eğlence amaçlı uygulamayı da listeye eklemek istedim.

Uygulamaya da buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

5. Şifre Kullanın

Bu yöntem telefonun çalınması konusunda caydırıcı olmayabilir fakat en azından çalındıktan sonra verilerinize erişerek belki arkadaşlarınız dolandırılabilir veya daha da kötü işlere yol açılabilir bu ihtimallere karşı mutlaka telefonunuzda şifre kullanın.

Kaybolan Telefonu Bulma 

  1. İMEİ  Üzerinden Bulma ( İmei Bilmeseniz Bile )

Telefonunuz çalındığı zaman yapmanız gereken ilk şey tabiki polise gidip ihbar vermek ama telefonunuzun faturası yoksa veya imei numarasını bilmiyorsanız size bu konu hakkında ufak bir ipucu vereceğim.

Kullandığınız operatör servisine giderek (Vodofone Turkcell vs) hattınızın takılı olduğu son cihazın imei numarasını istediğinizi söylerseniz sistemden bakıp size telefon numaranızın imesini söyleyeceklerdir. Bu sizin yasal hakkınız eğer sorun çıkarırlarsa da bunu belirtin.

Hatta bunun çıktısını rica edip o şekilde polise başvurursanız daha iyi olacaktır ve polisler artık telefon açılır açılmaz imei numarasından yerini tespit edip telefonunuzu size geri vereceklerdir.

2. Google Üzerinden Bulma Sıfırlama Kitleme

Tabi telefonunuzun bulunmasını bekleyene kadar Google‘un çıkarmış olduğu find servisine telefonunuzda girili olan gmail hesabınız ile giriş yaparak ( eğer telefon açıksa ) 5 dakika boyunca sessizde dahi olsa aralıksız çalmasını sağlayabiliyorsunuz isterseniz sıfırlayabiliyor ve cihazı da kitleyebiliyorsunuz.

Find servisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz hatta şuan kullandığınız cihazın konumunu da örnek olarak görebilirsiniz.

3.  Telefon Güvenlik Sisteminden Bulma

Bi önceki başlıkta verdiğim örnekteki gibi Apple ve Xiaomi telefonlarda olan İcloud ve Micloud gibi güvenlik sistemlerini etkinleştirerek telefonunuz kaybolduktan sonra telefonumu bul özelliği ile veya kilitle ve sıfırla özelliklerini kullanarak cihazını kitleyebilir güvenliği sağlayabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğim bu güvenlik yöntemlerini etkinleştirerek elinizden geldiğince ekstra bi güvenlik kazandırabilirsiniz.

Eğer sizinde bildiğiniz kullandığınız başka güvenlik uygulamaları varsa yorumlar bölümünden paylaşarak başka insanlarada yardımcı olabilirsiniz.

 

About Author

Enes Arslan

Teknoloji Hakkında İçerik Üreterek Daha Fazla İnsana Ulaşmayı Hedefleyerek Teknollogs.com'u Kurdum.

Bir Cevap Yazın