Bildiğiniz üzere son güncellemelerle birlikte neredeyse her uygulama hatta bazı web siteleri dahi karanlık mod’a geçiş yapmış durumda. Fakat bu yeni nesil karanlık mod özelliği eski model birçok telefonda ne yazık ki yok.

Bu yüzden eğer sizinde telefonuz da da koyu mod veya dark mod özelliği yok ise bu yazıdan sonra sizde telefonunuza karanlık mod özelliği kazandırabileceksiniz.

Not : ( Son gelen güncellemeler ile birlikte İnstagramı ayarlardan karanlık moda alabiliyorsunuz )

İnstagram Karanlık Mod / Gece Modu Açma ve Kapatma

İnstagram > Ayarlar > Tema > Karanlık veya Aydınlık olarak seçebilir temanızı ister Koyu mod ister Aydınlık ( beyaz ) mod olarak ayarlayabilirsiniz.

Bu sayede eğer yeni gelen karanlık modu sevmiyorsanız bu şekilde İnstagram karanlık modu da kapatabilirsiniz.

instagram dark mode acma kapatma - instagram karanlık mod yapma

WhatsApp Koyu Mod / Gece Modu Açma ve Kapatma

WhatsApp > Ayarlar > Sohbetler > Tema > Koyu veya Açık olarak seçip istediğiniz zaman temanızı WhatsApp açma ve kapatma özelliğini kullanarak değiştirebilirsiniz.

whatsapp karanlık mod yapma - whatsapp karanlık mod acma kapatma

Genel Olarak Telefonu Tamamen Karanlık / Dark Mod Yapma 

Eğer telefonunuz eski nesil bir telefon ise ve telefonunuzda orjinal olarak Dark mod / Karanlık mod özelliği yoksa size önereceğim uygulama ile istediğiniz zaman telefonunuzun temasını koyu ve açık olarak değiştirebilir hatta bunu zamanlayabilirsiniz.

telefona karnalık mod yapma - karanlık mod uygulaması

Örnek olarak akşam saat 8’den sonra karanlık moda geçiş yapılsın sabah 8’de ise tekrardan gündüz moduna geçiş yapılsın şeklinde ayarlayabilir ve daha faydalı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bahsettiğim Dark Mod uygulamasını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

SSS ( Sıkca Sorulan Sorular )

  1. İphone Karanlık Mod / Koyu Mod Açma ?

Eğer İOS 13‘den daha eski bir sürüme sahip ( İOS 11 İOS 12 sürüm ) bir iphone kullanıyorsanız yeni İOS 13 ile birlikte gelen Koyu Mod özelliğini görüp kendi telefonunuzda da deneyimlemek istiyor olabilirsiniz.

Ne yazıkki bu durumda Android kullanıcıları gibi herhangi bir uygulama yükleyip İphone da Koyu Mod açma gibi bir şansınız yok fakat çok kullanışlı olduğunu düşünmesemde eğer illa bi karanlık bi koyuluk olsun diyorsanız sizde Ayarlar > Genel > Erişebilirlik > Ekran Kolaylıkları > Renkeleri Tersine Çevir > Akıllı Tersine Çevir sıralamsını takip ederek dark modu aktif hale getirebilirsiniz.

2. Chrome Karanlık Mod Açma

Yukarıda bahsettiğim uygulamayı indirerek tüm uygulamalarda gece modu / koyu mod özelliğini aktif hale getirebilirsiniz.

3. Huawei Karanlık Mod Açma

İnstagram WhatsApp Chrome Play Store gibi bir çok uygulamada Dark Mod özelliğini istiyorsanız tekrardan dediğim gibi yukarıda linkini verdiğim uygulamayı indirerek sizde telefonunuza Dark Mod özelliğini kazandırabilirsiniz.

Eğer aklınıza takılan herhangi bir soru veya çözemediğiniz bir durum olursa yorum bölümünden yazmanız yeterli anında dönüş yapılıyor.

Buraya Tıklayarak da bu yazı gibi bir çok işe yarar uygulama ve teknoloji hakkındaki gelişmeleri okuyabilir ve hepsinden anında haberdar olmak için bizi İnstagram‘dan takip edebilirsiniz .

 

 

About Author

Enes Arslan

Teknoloji Hakkında İçerik Üreterek Daha Fazla İnsana Ulaşmayı Hedefleyerek Teknollogs.com'u Kurdum.

Bir Cevap Yazın