Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşması ile her türden internet sitesi türer oldu. Bu sitelerden birisi olan What Color Is Your Name ? Sineztezi hastalarının bakış açısı ile tasarlanmış ilginç bir web sitesi.

Bernadette Sheridan tarafından yapılan What Color Is Your Name ? (Adınız Hangi Renk ?) sitesi her harfe özel bir renk atıyor ve siz isminizi siteye girdikten sonra size isminizin renk sıralamasını gösteriyor.

Burada dikkat etmemiz gereken nokta ise harfler ile renklerin rastgele değil belirli bir sıralama ve düzene göre atanmış olması.

Sinestezi hastası olan Bernadette Sheridan, isimleri karıştırdığını ve yakınlarının isimlerini hafızasında tutamadığını söylüyor.

Daha sonra bu duruma bir çözüm bulmak isteyen Sheridan, Adınız Hangi Renk ? sitesini hazırlıyıp paylaşıyor.

Sinestezi Hastalığı Nedir ?

Sinestezi hastalığı ortalama her 25.000 insanda bir görülen bi hastalık türüdür. Bu hastalığa sahip bireyler duyular ve algıları birbirine karıştırırlar.

Örnek vermek gerekirse bir sinestezi hastası perşembe gününü sinirli, 4 sayısını mutlu, E harfini dürüst olarak algılayabilirler.

Bir hastalıkdan doğan bu ilginç web sitesini sizde ziyaret etmek isterseniz Buraya Tıklamanız yeterli.

Eğer daha önce hazırladığımız ‘7 Soruda Kullandığınız Akıllı Telefon Markasını Bulalım’ testi ve diğer testlerimize de göz atmak isterseniz Buraya Tıklamanız yeterli.

About Author

Enes Arslan

Teknoloji Hakkında İçerik Üreterek Daha Fazla İnsana Ulaşmayı Hedefleyerek Teknollogs.com'u Kurdum.

Bir Cevap Yazın