Bu zamana kadar sokakta maske takan birini gördüğümüzde ona garip bir gözle bakılırdı fakat şuan sokakta maske takmayan birini gördüğümüzde garipser olduk. İşte bu yazımızda sizlerle birlikte internette Nano Maske olarak satılan maskeler gerçekten işe yarıyormu ona bakacağız.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde E-Devlet ve ePttAVM üzerinden ücretsiz maske dağıtımına başlandığını duyurmuşlardı.

Fakat beyaz sıradan olan maskeler yerine insanlar son günlerde daha çok nano maske adı verilen siyah ağız ve burnu tamamen kapatan yıkanabilir maskelere yönelmiş durumda.

Peki Bu Maskeler Gerçekten Diğerlerine Göre Daha mı Güvenli ?

Hayır ! Çünkü bu maskeler hakkında herhangi bir test veya araştırma yok. Hatta bu “nano teknolojiye” sahip olduğu söylenen maskelere eczaneler dışında heryerden her köşebaşından ulaşmanız mümkün .

Bu maskeler sadece görünüm itibariyle ağız ve burnu kapattıkları için size daha güvenli gelebilir fakat durum hiç göründüğü gibi değil.

Siyah Nano Teknoloji Maskeler Virüsü Daha Hızlı Bulaştırıyor Olabilir !

Bildiğiniz üzere maskeler uzun süreli kullanım sonucunda hava alıp vermeden dolayı ağız kısmında nemlenme oluşmasına sebep oluyor.

İşte bu maskeler bu nemlenme sonucunda üzerindeki virüslerin çoğalmasına yol açarak ne kadar temizlense bile nasıl sterilize edildiği bilinmediği için üzerinde kalma ihtimalini arttırarak virüsün size daha kolay bulaşmasını sağlıyor.

N95, FFP2 tipi maskelerin güvenirliği araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ancak adında nano teknoloji geçen, yıkabilir olduğu söylenen üzerinde sıvı bulunduğu ve bu sayede %90’a kadar koruma sağladığı belirtilen maskeler güvenli değildir. Bu maskelerin satıldığı yer bir eczane bile olsa, satın aldığınız yer de güvenilir değildir.

Nano Teknoloji Aşşağıdaki Gibi Geliştirilmez !

Sizden ricamız satın aldığınız yer ne kadar güvenilir olsa dahi üzerinde araştırılma yapılmamış herhangi bir güvenirlik testinden geçmemiş nerede üretilip satıldığı belli olmayan bu tarz ürünleri satın alıp kullanmamanız.

About Author

Enes Arslan

Teknoloji Hakkında İçerik Üreterek Daha Fazla İnsana Ulaşmayı Hedefleyerek Teknollogs.com'u Kurdum.

Bir Cevap Yazın