İngiltere, Türkiye’yi seyahat koridoru listesinden çıkararak yeniden ” karantina uygulanacak ülkeler” arasına ekledi. Ulaştırma Bakanı Grant Shapps: Türkiye, COVID-19 vakalarını uluslararası sağlık kurumlarının kabul ettiği şekilde değerlendirmediği için ingiltere’nin seyahat koridoru listesinden çıkarıldı.

Bildiğimiz gibi seyahat koridoru oluşturan ingiltere, bu listeyi güncelleyerek Polonya ve Türkiye‘yi listeden çıkarttı. Bu ülkelerden İngiltere’ye gelen yolculara 14 günlük karantina zorunluluğu getirildi. İngiltere’ye 3 Ekim Cumartesi günü yerel saatle 04.00 itibarıyla Türkiye’den gelen yolcular evlerinde veya bildirecekleri adreslerde karantinaya girmek zorundalar.

Türkiye’nin seyahat koridorundan çıkarılmasının gerekçesini Bakan Shapps şu şekilde açıkladı; ” Türkiye Sağlık Bakanlığı, COVID-19 vakalarını Dünya Sağlık Örgütü(WHO) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi(ECDC) gibi uluslararası örgütlerin kabul ettiğinden farklı şekilde tanımlıyor. Bu nedenle (Türkiye için) risk değerlendirmemizi güncelledik.”
İngiltere’nin bu kanıya varmasının sebebi de geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ” Her vaka hasta değildir, testi pozitif olup semptom göstermeyen var” ifadeleri olması büyük olasılık.

Göz Atın: Koronavirüsü UV Işığı İle Yok Eden Yerli Cihaz Tanıtıldı

İngiltere Uçuşları Sonrası Karantinaya Uygulamasına Uymayan Vatandaşları Nasıl Bir Cezai İşlem Bekliyor?

Yazımızın öncesinde belirttiğimiz gibi İngiltere uçuşu sonrası vatandaşlar ya evlerinde ya da belirttikleri adreslerde 14 günlük karantina uygulaması gerçekleştirmek zorundalar. Bu uygulamaya uymayan vatandaşlar 10 Bin Sterlin’e kadar (Yaklaşık 100bin TL) para cezası ile karşılaşabilecekler.

İngiltere Seyahat Koridoruna Girecek Ülkeleri Nasıl Belirliyor?

Ulaştırma Bakanı Grant Shapps Ağustos ayında yaptığı açıklamada, bir ülkenin seyahat koridoru listesinden 7 gün boyunca koranavirüs vakasının 100binde 20’yi aşması durumunda çıkartıldığını söylemişti.

İngiliz hükümeti bunun için Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezinin verilerini kullanıyor.

About Author

Ali Göksu

Bir Cevap Yazın