Günümüzde telefonlarımızın yüksek çözünürlüklü kameralarını birer fotoğraf makinesi gibi kullanıp harika fotoğraflar çekerken güçlü sistem özellikleri sayesinde birçok işimizi telefondan gerçekleştirip, bunların yanında telefonlarımızdan oyun oynama keyfini sürüyoruz.

Fakat bundan 10 15 sene önce durum hiç de böyle değildi. Kaliteli fotoğraf çekmek isteyen yanında birde fotoğraf makinesi taşımak zorunda kalıyordu. Eğer maillerine bakmak ve mail göndermek istersede herhangi bir bilgisayar kullanmak zorundaydı.

Aynı şekilde oyun oynamak içinde bilgisayar gerekliydi, mobilde çok basit oyunlar hariç oyun oynama şansınız yoktu.

İşte bizde bu yazımızda zamanında devrim niteliğinde piyasa çıkan ilk iphone modelinin günümüzde kulağa komik gelen 7 özelliğine bakacağız.

3,5 inç dokunmatik ekran…

İlk iphone modelinin tanıtıldığı 2007 yılında tamamen ekrandan oluşan, 3.5 inç boyutunda tuşları olmayan bir telefon hayal gibiydi. Piyasadaki telefonların hepsinin kaba ve kalın olduğu o dönemde iphone, gerçekten tasarımı ile insanları oldukça etkilemişti.

2 MP kamera:

Günümüzde telefonların kameralarının kalitesinden fazla söz etmeye gerek yok. Hatta şuan pek çok markanın amiral gemisi modelleri için 4k video çekimi gayet normal bir özellik…

Fakat 2007 yılında büyük ekranı ve gelişmiş medya kullanım özellikleri sayesinde ilk iphone kamera olarak da birçok insanın gönlünü kazanmıştı.

320 x 480 piksel çözünürlük:

O zamana göre gerçekten büyük sayılan 3.5 inç boyutundaki ilk iphone modelinin ekran çözünürlüğü ise 320 x 480 pikseldi. Piyasadaki birçok modele göre çok daha canlı ve büyük ekrana sahip olan bu model birçok açıdan olduğu gibi ekran çözünürlüğü açısından da oldukça beğeni topladı.

11,6 mm kalınlık:

İlk iphone modelinin tanıtıldığı 2007 yılında dönemin satış rekorları kıran efsane telefonu Nokia’nın N95 modeliydi. 21 mm kalınlığa sahip olan N95’in yanında ilk iphone oldukça ince ve zarif duruyordu.

4, 8 ve 16 GB depolama alanı:

Günümüzde gidip bir telefon alıcak olsak bu telefonun en az 64 GB depolomaya sahip olmasına dikkat ediyoruz fakat 2007 yılında tanıtılan ilk iphone modelinin en yüksek depolamalı olan modeli 16 GB hafızaya sahipti. O zamanlarda insanlara 16 GB depolama fazla gelmiş olacak ki ilk iphone modelinin en çok satılan modelleri 4 ve 8 GB depolamaya sahip olan modelleri oldu.

1.400 mAh batarya:

Artık birçok insan cep telefonu alırken şarjının uzun süreli gitmesine dikkat ediyor. Günümüzde bir powerbank kadar yüksek mAh kapasitesine sahip telefonlar piyasaya sürülmekte olsada, 2007 yılında ilk tanıtılan iphone 1.400 mAh pil kapasitesine sahipti.

iPhone 11 Pro Max, 3.190 mAh’lık bataryasıyla 80 saate kadar ses oynatabiliyorken ilk iPhone’da bu süre sadece 24 saatti.

Uygulama mağazasız bir iPhone OS işletim sistemi:

2007 yılında Steve Jobs’un bizlerle buluşturduğu ilk iphone modelinin herhangi bir uygulama mağazası yoktu hatta o telefona hiçbir şekilde 3. parti uygulama yüklenemiyordu.

Telefonu aldıktan sonra sadece içerisinde bulunan temel uygulamalar ile kullanmak zorundaydınız. Günümüzde Apple Store’da binlerce uygulama ve oyunun olduğunu düşünürsek ilk iphone modelinin özelliklerinin kulağa gerçekten komik geldiğini söyleyebiliriz.

Eğer daha önce hazırladığımız ‘İlginç Tasarımlara Sahip Eski Nokia Modelleri’ adlı yazımızı okumak isterseniz Buraya Tıklamanız yeterli.

About Author

Enes Arslan

Teknoloji Hakkında İçerik Üreterek Daha Fazla İnsana Ulaşmayı Hedefleyerek Teknollogs.com'u Kurdum.

Bir Cevap Yazın