Zamanında dünyanın en popüler akıllı telefon üreticisi Nokia markasını bilmeyen yoktur.

Özellikle dünya çapında 3310 ve 1100 gibi modelleri güzel bir başarı yakalayarak markayı sevindiren satış rakamlarına ulaşmıştı.

Tabiki her zaman işler bu kadar iç açıcı ilerlemiyordu Nokia’nın denediği bazı ilginç tasarımlı telefonlar ne yazıkki markanın elinde patlamıştı.

İşte bizde bu yazımızda sizlerle beraber Nokia’nın bu zamana kadar çıkardığı en ilginç tasarımlı telefonlara bakacağız.

Not: Telefonların sıralaması çıkış tarihlerine göredir.

9000 Communicator

Özellikle mesaj yazmayı sevenler için piyasa sürülen 9000 Communicator, 1996 yılında satışa çıkmıştı.

Tasarımı sebebiyle ilk cep bilgisayarını andıran tasarıma sahip olan telefon kapağı açılınca sıradan bir telefona göre daha geniş bir ekran ve geniş tam bir klavye çıkıyordu.

Nokia 5510

2001 yılında piyasaya sürülen bu model ilk çıktığı zamanda birçok insan tarafından tepki ile karşılandı.

Bu tepkinin sebebi telefonun tasarımı değil ekranıydı 2001 yılında piyasaya sürülmesine rağmen hala renksiz bir ekrana sahip olan telefon, birçok insan tarafından tepki ile karşılanmıştı.

Tabi telefonun ekranı ve tasarımı ne kadar kötü dahi olsa özellikleri güzel bir cihazdı. Müzik dinleyebildiğiniz bu telefonda müziklerinizi saklamanız için 64 MB depolamaya sahiptiniz.

N-Gage

Piyasaya çıktığı zaman çok dalga geçilen bu telefon modeli tasarımı ve kullanılışı ile oyuncuları hedef alıyordu.

2002 yılında çıkan N-Gage modeli PSP‘ye benzer bir tasarıma sahipti. Markanın oyuncular için ürettiği bu model renkli bir ekrana sahipti ve içerisinde birçok oyuna ile beraber geliyordu fakat günlük kullanımda oldukça başarız bir modeldi.

Nokia 3650

Yukarıdaki N-Gage modeli ile aynı yılda piyasaya sürülen bu modelde ise dairesel bir tuş takımı vardı ayrıca ekranıda renkli olan bu model uzun yıllarca birçok insan tarafından kullanıldı.

Nokia 6800

İlk baktığınız zaman asla anlayamayacağınız tasarıma sahip olan Nokia 6800, ilginç bir mekanizma ile açılıp tam bir klavye‘ye dönüşüyordu.

2002 yılında piyasaya sürülen bu modelde de mesajlaşmayı sevenleri hedef alan Nokia, bir ilginç telefonla daha adını tarihe kazımış oldu.

Nokia 5100

2003 yılında piyasaya sürülen bu model aslında çok mantıklı bir tasarıma sahipti. Dışındaki silikon kılıfı sayesinde toz ve nemlere karşı koruma sağlayan bu telefon sağlamlık olarak da iddaalı bir telefondu.

Fakat oyuncak telefon gibi durmasından dolayı çok tercih edilmeyen model olarak akıllarda yer edindi.

Nokia 3300

N-Gage modelinden sonra üretilen oyun odaklı bu model, N-Gage modeline göre daha gelişmiş özelliklere sahipti fakat ekranı oldukça küçük olduğu için çok az kişi tarafından tercih edildi.

Nokia 7600

Bi hayli ilginç tasarıma sahip olan Nokia 7600, 2004 yılında piyasaya sürülmüştü.

Moda dünyasına hitap etmesi için üretilen bu model değişebilen arka kapağı ile beraber epey ilginç bir model olarak akıllara kazındı.

Nokia 7280

Nam-ı diğer ruj modeli yani 7280 uzun ve kalın bir yapıya sahip olduğu için ruj kutusuna benzetiliyordu fakat hiç kullanışlı bir model olmadığı için düşük satış oranları ile karşılaştı.

Nokia 7710

Dokunmatik ekranlı telefon furyasının atalarından olan 7710, 2005 yılında satışa sunuldu. Aslında tam anlamı ile dokunmatik diyemiceğimiz bu modelin yanında gelen kalem ile ekranı kullanabiliyordunuz.

Bunların yanında bu model fotoğraf çekebiliyordu ve internete de bağlanabiliyordu. Şuan hali hazırda kullandığımız telefonlar kadar olmasada bir akıllı telefon olduğunu söyleyebiliriz.

N90

Resimlerden de belli olacağı üzere bir el kamerasını andıran bu model zamanına göre çok kullanışlı bir telefondu.

Kameraya bağlı ekranı farklı açılarda oynatarak her açıdan çekim yapabildiğiniz bu model kamera özellikleri olarak da başarılı bir kameraya sahipti.

Nokia 3250

Sadece müzik kontrolü için bir tuş takımını telefona eklemek pek mantıklı bir iş değildi fakat Nokia, 2005 yılında piyasaya sürdüğü bu modelde hem müzik konrtolü için bir tuş takımı ekledi hemde bu tuş takımı için dönen bir mekanizma yaptı.

Zamanının efsane Nokia modellerini incelediğimiz yazımızın sonuna geldik.

“Oturduğunuz Yerden Dünya Turu Attıran Site” adlı yazımıza da göz atmak isterseniz Buraya Tıklayarak gidebilirsiniz.

About Author

Enes Arslan

Teknoloji Hakkında İçerik Üreterek Daha Fazla İnsana Ulaşmayı Hedefleyerek Teknollogs.com'u Kurdum.

3 Comments

    Siz bu telefonların kötü tasarım olarak görüyorsanız o donemde yasamamissiniz. Bir çoğunu kullandım o donemin en kullanışlı telefonuydu.

    Severek merakla okudum yalnız çok isteyerek alıp kullandığım 5510’da 64mb hafıza yoktu radyo dinleyebiliyor ve sadece bir şarkıyı kaydedip sonra dinleyebiliyordum
    Bir yanlışlık olmasın

      Yorumunuz için teşekkürler kontrol edip düzelteceğim 👍

Bir Cevap Yazın