Dünyanın en büyük teknoloji şirketi Google asıl işleri dışında ara ara yaptığı ilginç projelerle de adından söz ettiriyor.

Geçtiğimiz senelerde Levi’s markası ile ortak olarak çalıştıkları akıllı ceket teknolojisi ile akıllı telefonları kontrol etmeyi hedefleyen Google, şimdi daha da ilginç bir proje ile gündemde.

Google geliştirdiği bu yeni kulaklık kablosu ile kullanıcılara çok basit bir müzik kontrol deneyimi sunmayı hedefliyor.

Google‘un geliştirdiği kulaklık kablosu örgü bir tasarıma sahip bu kabloyu sıkarak müzik değiştirme dokunarak müziği durdurma gibi enterasan şeyler yapabiliyorsunuz.

Google’un Yeni Kablosunun İsmi : I/O Braid

I/O Braid kablosunun içerisinde HSM (Sarmal Algılama Matrisi) adında yeni bir teknoloji kullanılıyor.

Kablonun içerisinde bulunan kapasitifler kabloya dışardan gelen temasları algılayıp bu şekilde müzik kontrolünü sağlayabiliyor.

Tabiki bu kulaklık şuanlık sadece bir araştırma projesi olarak geliştirildi bu yüzde yakın zamanda satışa çıkması beklenmiyor.

Google, bu kablo üzerinde yapılan farklı dokunma şekillerini ayırt edebilmesi için bazı gönüllü kişilerden veriler topladı.

 

Bu verilerden yola çıkarak bükme, sıkma ve tutma gibi haraketler üzerinde çalışan bir makina öğrenme şekli geliştirerek ortaya koydu.

Yapılan araştırma ve toplanan veriler sonucunda geliştirilen bu kulaklık kablosunun çalışma doğruluk oranın yüzde 94 olduğu belirtiliyor.

Tabiki bakıcak olursak bu bir deney olarak çok iyi bir doğruluk oranı fakat bu ürünün seri üretime geçip satışa çıkması için ne yazık ki yeterli bir rakam değil.

Google, I/O Braid Çalışırken Çekilen Video :

About Author

Enes Arslan

Teknoloji Hakkında İçerik Üreterek Daha Fazla İnsana Ulaşmayı Hedefleyerek Teknollogs.com'u Kurdum.

Bir Cevap Yazın