İnsalık tarihindeki en büyük salgınlardan birisi olan koronavirüs son durumu itibariyle neredeyse tüm dünyaya yayılmış durumda.

Çin‘in Wuhan kentinde başlayan salgın şuan bir çok Avrupa ülkesi için çok ciddi bir sorun haline geldi.

Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi Direktörü Dr. Hans Henri Kluge, güncel verilerden yola çıkarak koronavirüs salgını karşısında durumu ciddi olan ülkeleri açıkladı.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkeleri sayan Kluge, şöle devam etti ; Almanya, İspanya, İtalya, Fransa ve İsviçre’den pozitif veriler geliyor fakat çok az iyileşme ve yükselme durumu gösteren ülkeler de var. Bunlar arasında İngiltere, Türkiye, Belarus, Rusya ve Ukrayna var”.

Özellikle son günlerdeki vefat oranındaki artış sebebiyle Amerika şuanda toplam 34 bin hayatını kaybeden hasta sayısı ile listenin en başında yer alıyor. Ayrıca bildiğiniz üzere birkaç gündür Amerika başkanı Donald Trump ile Dünya Sağlık Örgütü arasında da bir anlaşmazlık söz konusu.

Aldıkları paranın karşılığını vermediğini ve bu salgın süreci boyunca Dünya Sağlık Örgütünün görevini yerine getirmediğini söyleyen Trump, düzenli olarak ödeme yapılan Dünya Sağlık Örgütüne yardım fonunu kestiğini söyledi.

Avrupa Ciddi Bir Şekilde Tehlike Alında !

Önümüzdeki 2 haftanın çok kritik olduğunu ifade eden Kluge, “Bu virüs hepimizi çok derinden etkiledi. Lütfen havaların ısınmasına kanmayalım. Normale geri dönmenin maalesef ki hızlı bir yolu yok. Avrupa’da vaka sayısı hızla artıyor. Son 10 günde Avrupa’daki vaka sayısı neredeyse ikiye katlanarak 1 milyona ulaştı. Dünyadaki COVID-19 vakalarının %50’sinin yükünü Avrupa üstleniyor. Salgın fırtınasının bulutları Avrupa bölgesinin üzerinde” dedi.

Türkiye’de Son Durum ;

Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı açıklamada koronvirüse karşı durumu iyi gitmeyen ülkeler arasında gösterdiği Türkiye’de, 16 Nisan’da açıklanan yeni rakamlar ile birlikte toplam vaka sayısı 74.193’e yükseldi ve toplam 1.643 vatandaşımız hayatını kaybetti. Bu süreçte iyileşen hasta sayısıysa 7.089’a yükseldi.

About Author

Enes Arslan

Teknoloji Hakkında İçerik Üreterek Daha Fazla İnsana Ulaşmayı Hedefleyerek Teknollogs.com'u Kurdum.

Bir Cevap Yazın