All In One Ne Demek ?

All In One‘ın kelime anlamı hepsi bir arada veya hepsi bir paket demektir. All In One’ın kısaltımı ise AIO‘dur bu terimleri illaki bir yerde duymuş olabilirsiniz işte bu yazıda sizinle birlikte All In One ne demek ve bu tarz bilgisayarlar nasıl çalışır bunlara bakacağız.

All In One Bilgisayar Çalışma Prensibi 

Aslında bu tarz bilgisayarların çok basit bir çalışma mantığı vardır . Örnek olarak herhangi bir laptop düşünün ve eğer daha önce gördüyseniz laptopların anakartı ince ve ufak olur.

Ayrıca laptopların bileşenleri ( İşlemci, Ekran Kartı, Ram vs ) masaüstü bilgisayarların bileşenlerine göre çok daha ufaktır.

Tabi bu sebepten dolayı da masaüstü bilgisayarlar laptoplara göre çok daha performanslı olurlar.

Göz Atın; İnstagramda Gizli Profilleri Gösteren Bir Site Ortaya Çıktı

İşte bu All In One PC’ler masaüstü görünümlü birer laptop evet bazı istisnalar hariç genel olarak tüm AIO bilgisayarlar aslında temel olarak bir laptop diyebiliriz.

İşlemcisi ve neredeyse tüm bileşenleri laptop bileşenleri ile aynı tabi buda anakartın daha ufak olmasını ve monitörün arkasına rahatça yerleştirilmesini sağlıyor.

Bütün donanımları bir laptop donanımı kadar ufaltınca geriye yapılması gereken tek şey kalıyor bir monitörün arkasına bu anakartı takarak o bilgisayarı AIO yani hepsi bir arada bilgisayar haline getirmek kalıyor.

Hatta bu işlemi bir monitör alıp daha sonra arkasına bir laptop anakartı monte ederek onuda hdmı kablosu ile monitöre bağlayarak kendi All In One bilgisayarlarını yapıp videosunu da çeken bir sürü YouTuber da mevcut.

O videoları izleyerekde AIO bilgisayarların çalışma mantığını çok daha net bir şekilde anlayabilirsiniz.

AIO Pc pazarında gerçekten yeni ve güzel sistemler çıkmaya devam ediyor özellikle HP All In One bilgisayarlar konusunda güzel ürünler ortaya koyuyor aynı şekilde Lenovo da All In One cihazların olduğu pazarda önemli bir konumda yer alıyor.

Eğer bir All In One Pc alıcaksanız bu markaların ürünlerini tercih edebilirsiniz.

SSS – Sıkça Sorulan Sorular 

  1. All In One Pc ile aynı özelliklerdeki bir masaüstü bilgisayar arasında performans farkı olurmu ?

Evet olur yukarıda da belirttiğim gibi AIO Pc’ler aslında özünde birer laptop olduğu için performans olarak da soğutma donanım vs her açıdan da laptop gibi olduğu için bir masaüstü bilgisayar ile karşılaştırılaması doğru olmaz.

2. Neden All In One bilgisayar tercih etmeliyim ?

Zaten bu tarz bilgisayarlar genelde ofis banka tarzı ortamlarda kullanılan cihazlardır eğer böle bi ortamda kullanacaksanız laptopa göre masaüstü kullanımı rahatlığı sunduğu için ve ekranı büyük olduğu için çok daha avantajlıdır.

Eğer evde kullanmak için almak istiyorum diyorsanız da alınabilir yer kaplamaması şık gözükmesi temel olarak bütün işlerinizi yapabiliceğiniz güzel cihazlardır eğer güçlü modellerinden alırsanız da bazı oyunları da oynayabileceğiniz ve bir masaüstü sistemden daha ucuza hepsi içinde bir şekilde gelen güzel bir tercih olabilir.

3. All In One’ı laptop’dan ayıran özellikler nelerdir ?

Masaüstü bilgisayar kullanan herkes masaüstünün rahatlığını bilir. AIO Pc’ler laptoplara göre daha büyük ekranlı daha şık ve daha canlı bir ekrana sahiptir ayrıca ses performansı olarak da laptoplara göre daha iyidir ve aslında birbirinden ayıran en önemli özellik ise kullanım rahatlığıdır.

Eğer sürekli yanınızda taşımanız gerekmiyen bir cihaz bakıyorsanız ve AIO Pc ile laptop arasında karar veremiyorsanız tercihinizi AIO’dan yana kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Göz Atın; İnstagramda Gizli Profilleri Gösteren Bir Site Ortaya Çıktı

About Author

Enes Arslan

Teknoloji Hakkında İçerik Üreterek Daha Fazla İnsana Ulaşmayı Hedefleyerek Teknollogs.com'u Kurdum.

Bir Cevap Yazın