Bu zamana kadar birçok başarılı girişimcinin hayat hikayesini okumuş olabilirsiniz fakat bu yazımızda anlatacağımız kişinin hayat hikayesinin diğerlerinden çok daha farklı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kaliforniya‘da sakin bir mahallede yaşayan Zachary Moore, gelir durumu orta sınıf olan bir ailede yetişti.

Hayatının önemli bir kısmını video oyunları oynayarak, mahalledeki arkadaşları ile oynayarak geçiren Moore, sosyal hayatı dışında aile hayatını birçok sorunla boğuşarak geçirdi.

Anne ve babası alkolik olan Moore, bazı zamanlarda evde aç bırakıldığını ve sürekli olarak evde şiddet ve istismar gördüğünü belirtiyor.

Bu kadar sorunun arasında hayatındaki sorunları görmezden gelmesini sağlayan tek bir çıkış yolu olarak gördüğü uyuşturucuya başlayan Moore, verdiği bir röportaj’da bu çıkış yolunun sonrasında onun için bir felaket olduğunu belirtiyor.

Kendi Öz Kardeşini Öldürdü

Tarih 8 Kasım 1996 günün gösterirken her zaman olduğu gibi evde aile üyeleri arasında çıkan bir tartışma sonucunda Moore, yıllardır içerisinde birikmiş olan öfke, şiddet, ve acıyı sonu çok kötü bitecek bir şekilde dışarıya vurarak saat 23.30’u gösterdiği sıralarda mutfağa giderek aldığı bıçak ile kanepede uyuyan küçük kardeşini defalarca bıçaklayarak öldürdü.

Olay Birçok Gazetede Manşet Oldu 

Cinayeti işlediği tarihte 15 yaşında olan Zachary Moore, tutuklanarak duruşmaya çıkarıldı.

Çıkarıldığı duruşmada Zachary Moore’nin avukatı cinayetin altında yatan asıl sebebin uyuşturucu kullanımı olduğunu ve bunu tetikleyen şeyinde aile içi şiddet ve istismar olduğunu savunsa dahi hiçbir juri üyesi bu gerekçeleri geçerli saymadı.

O zaman geçerli olan yasaya göre çocuk olarak sayılan Moore, rehabilitasyon merkezine transfer edildi.

Daha sonra 17. yaş gününe 3 gün kala kaldığı rehabilitasyon merkezinden transfer edilerek yüksek güvenlikli bir hapisaneye alındı.

Girdiği hapishanede birçok kez ölümden döndüğü söyleyen Moore, 2000 yılında içinde olduğu bi kavga sebebiyle hücre cezası aldı.

Aldığı hücre cezasında kendini keşfettiğini söyleyen Moore, hapishaneyi bir liseye benzetti.

Duygusal olarak tamamen çökmüş ve ergen bir ruha sahip 40 50 yaşlarındaki adamların diğer insanlara uyum sağlamak için maskeler taktığını ve kimsenin aslında kim olduğu ile yüzleşmek istemediğini söyledi.

Herşey İnternet ve Kodlama İle Tanışmasıyla Başladı 

Ünlü girişimcilerden ve Silikon Vadisi yatırımcılarından olan Chris Redlitz ve eşi Beverly ile beraber kurdukları The Last Mile (TLM) adlı program hapishanelerde düzenlenen sadece iki haftalık bir girişim programıydı.

Ünlü girişimci çift 2015 yılının Haziran ayında bu programı genişleterek tam zamanlı bir kodlama programı başlatma kararı aldı.

Tam zamanlı bu programa katılan ilk mahkum Moore oldu. Bunun yanı sıra 1996 yılında hapishaneye girmiş olan Moore hayatında hiç interneti görmemiş ve onun hakkında bir bilgi edinmemişti.

Ayrıca sadece internete uzak değil değil hayatı boyunca toplamda sadece 3 kere bilgisayar kullanmış birisiydi.

Bu konular hakkında konuşan Moore “Teknolojiye dair hiçbir şey bilmiyorumdum fakat bu şeyin hayatımı değiştirmeme yardımcı olacak büyük bir fırsat olduğunu farkettim” dedi.

Gençlik yıllarından beri hayatı hapishanelerde geçen Moore, 26 yıl hapis cezasına çarptırılmış olduğu halde bir gün burdan çıkıp serbest kalacağı umudu ile bu alanda kendisini ileriye götürmeyi ve geliştirmeyi sürdürdü.

Başvurduğu programa kabul edilip dahil olan Moore, tam 6 ay boyunca aralıksız her sabah 7’de gece 2’ye kadar HTML, CSS ve Javascript alanlarında kendisini geliştirdi.

Çalışması hakkında Moore, “Hiçbir şekilde internet kullanma şansımız yoktu kendi sezgilerimiz ve yaratıcılığımız ile birşeyler tasarlıyorduk” dedi

Katıldığı eğitim programını birincilik ile bitiren Moore, eğitimin üzerinden çok geçmeden The The Last Mile‘ın San Quentin‘de ek algoritmalar ve veri bilimi dersleri verdiğini fark etti ve hemen oraya nakli için başvurdu.

Nakli onaylanan Moore sevinçli bir şekilde yeni evine doğru yola çıktı.

Yeni kalacağı hapishaneye gelen Moore, geldikten çok kısa bir zaman sonra hiç beklemediği bir haber aldı.

Kaliforniyada 2014 yılında kabul olan bir yasa gereğince yetişkin olarak yargılanan gençler için erken tahliye komitesi kurulacaktı ve bu komite ile erken tahliye olacaklardı.

Şartlı Tahliye İçin Üyelerin Karşısına Çıktı

Yeni çıkan yasa sonucunda toplam cezası 26 yıl olan Moore, erken tahliye olarak 22 yılın sonunda özgürlüğüne kavuştu.

Tahliye olduktan sonra 6 ay The Last Mile‘da yarı zamanlı mühendis olarak çalışan Moore, ordan Silikon Vadisinde bir teknoloji şirketine geçiş yaptı.

Yeni geçiş yaptığı şirkette mühendislik stajı ile işe başlayan Moore, ordan edindiği tecrübeler ile San Francisco‘da bir yazılım şirketi olan Checkr‘a başvurdu.

Moore’nin bu zamana kadar ki suç geçmişini göz ardı ederek değerlendirek şirket Moore’yi tam zamanlı bir mühendis olarak işe aldı.

22 yıl boyunca hayata bir hücrenin penceresinden bakan Moore, bugün ofisinde çalışarak her ay sonunda düzenli olarak aldığı altı haneli maaşı ile hayata çok daha büyük bir pencereden bakıyor.

About Author

Enes Arslan

Teknoloji Hakkında İçerik Üreterek Daha Fazla İnsana Ulaşmayı Hedefleyerek Teknollogs.com'u Kurdum.

Bir Cevap Yazın