Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın duyurduğu Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenen ” 1 Milyon Yazılımcı ” projesi nedir ve nasıl başvurulur diye merak ediyorsanız bu yazımda size bunları detaylı bir şekilde anlatacağım.

1 Milyon Yazılımcı Projesi Nedir ?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yaptığı açıklamada Türkiye‘de şuanda 140 bin yazılımcı olduğunu ve yazılım sektörü için eleman ihtiyacı olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise gençlerin karantina günlerini çok daha verimli geçirmesi için başlattıkları bu proje sayesinde 3 yıl içerisinde 1 milyon yazılımcıya ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Sistem Nasıl İşleyecek ?

Berat Albayrak, projenin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesindeki eğitim portalı üzerinden yürütüleceğini açıkladı.

Bu eğitimin sanal ortam üzerinden yürütüleceğini ve BTK  Akademinin sisteminde şu anda 13 kategoride 46 bin 742 dakikadan oluşan toplam 31 eğitimin olduğunu belirten Albayrak, bu yılın sonuna kadar toplam eğitim sayısının 100’ün üzerine çıkarılacağınıda söyledi.

BTK Akademinin online eğitim platformunda şu anda Algoritma, İşletim sistemi, Block Chain, Big data, Bilgisayar programlama, İş zekası, Siber güvenlik, Mobil uygulama geliştirme, ofis programları, oyun programlama, proje yönetimi, Veritabanı, Web programlama alanlarında eğitimler hazır bir şekilde bulunuyor.

Alınan bu eğitimin kişinin özgeçmişine ekleneceğini söyleyen Albayrak, bu öğrencilerin tüm yetenek ve özgeçmiş bilgilerinin bir havuzda toplanacağını ve daha sonra bu havuzdaki tüm kişilerin yazılım şirketleri ile paylaşılacağını ve şirketlerin bu havuz sayesinde istedikleri alanda yazılımcıya ulaşabileceklerini belirtti.

Ayrıca bu kişilerin sadece özel şirketlere bağlı değil devlete bağlı olarak da iş bulabilecekleri belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Gençlere Çağrısı ;

Buradan tüm gençlerimize çağrıda bulunuyorum, ister lisede ister üniversitede gelin bu eğitimleri alın. Şimdiden kariyer basamaklarında sizlere büyük katkı sağlayacak bu fırsatı değerlendirin. Hem kendinizi hem ülkemizi çağımızın en büyük rekabet alanı olan yazılım sektöründe en iyi noktaya taşıyalım

1 Milyon Yazılımcı Projesi Kapsamında Eğitim Alanlar Hangi Alanda İş Sahibi Olabilicekler ?

1 Milyon Yazılımcı Projesine Nasıl Başvuru Yapılır ?

  • İlk Adım : Buraya Tıklayarak T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı internet sitesine gidin.
  • İkinci Adım : Eğer üyeliğiniz varsa sisteme giriş yapın üyeliğiniz yoksada Kayıt Ol butonuna tıklayarak yeni üyelik oluşturun.
  • Üçüncü Adım : Yeni kayıt ekranında sizden eski veya yeni kimlik kartınızı seçmeniz istenecektir burda elinizdeki kimlik türüne göre seçim yapın.
  • Dördüncü Adım : Sizden istenen tüm gerekli bilgileri doğru bir şekilde girin ve kayıt ol butonuna tıklayın.
  • Beşinci Adım : E-Postanıza gelecek olan aktivasyon bağlantısına tıklayın. ( Aktivasyon linki, başvurunuz onaylandığı zaman gelecektir.)
  • Altıncı Adım : Şifrenizi belirleyin ve kayıt işleminiz tamam.

Başvuru yaparken karşılaştığınız sorunları yada merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorarsanız anında dönüş yapıp cevaplıyorum.

About Author

Enes Arslan

Teknoloji Hakkında İçerik Üreterek Daha Fazla İnsana Ulaşmayı Hedefleyerek Teknollogs.com'u Kurdum.

Bir Cevap Yazın